Hlavní obsah

Děti bez sebevědomí často vyrostou v konzervativní voliče

Z dětí, které jsou uplakané, bojácné a žalobníčci, vyrostou nejspíš konzervativní voliči. Naproti tomu děti samostatné a sebevědomé budou v dospělosti pravděpodobně volit liberály. Tvrdí to američtí sociologové, jejichž studii zveřejnil odborný časopis The Journal of Research into Personality.

Děti bez sebevědomí často vyrostou v konzervativní voliče

Vědci svá tvrzení opírají o výsledky průzkumu, v rámci kterého sledovali po několik desetiletí 95 dětí z oblasti Berkeley.

Vedoucí studie John Block začal v 60. letech minulého století zkoumat za pomoci učitelek osobnost stovky dětí z jedné mateřské školy. Tehdy ještě nevěděl, na co přesně se jeho výzkum zaměří. O několik desetiletí později se k těmto dětem, nyní již dospělým, vrátil, a tentokrát zjišťoval jejich politickou orientaci.

Shledal, že z dospělých, kteří byli kdysi malí ňoumové, se stali voliči konzervativních, pravicových stran, kteří prosazují tradiční roli muže a ženy a které snadno rozhodí nenadálé situace. Naopak šikovnější děti vyrostly v lidi otevřené, zvědavé, nekonformní a svobodomyslné se sklonem k levici.

Block to vysvětluje tím, že nejisté dítě má potřebu upnout se na nějakou autoritu a tradici, což je přesně to, co nabízejí konzervativní politické strany. Liberální strany zase přitahují sebevědomé jedince, kterým nečiní problém zpochybnit zavedený řád a hledat jiné cesty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků