Dnešní teenageři mají podle nedávného výzkumu deníku The Guardian pocit, že žijí ve světě nelítostného boje a nespravedlnosti. The Guardian tak označil současnou čtenářskou mládež jako Generaci K – podle hrdinky knihy Hunger Games Katniss. Jedná se o mladou dívku žijící v postapokalyptickém světě, která je nucena bojovat proti všem v morbidní reality show. Hrdinka této knihy je v současnosti jednou z nejoblíbenějších postav i u mladých českých čtenářů.

Ačkoliv mezi čtenáři stále vítězí Harry Potter a Hermiona z kouzelnické ságy, na paty jim šlape nová generace hrdinů. Kromě Katniss z Hunger Games má hodně fanoušků i Will ze ságy Hraničářův učeň či Beatrice ze série Divergence.

Hrdinové z jiných světů tak postupně nahradili ty „všednější“, jakými byli představitelé Správné pětky od Enid Blytonové, foglarovští dobrodruzi či představitelky knih Lenky Lanczové.

„V dnešní době děti čtou rády fantasy, protože je zajímá tajemství nebo záhada. Většina dětí si chce užít napětí, zažít v knize něco tajemného, najít si svého hrdinu, ale očekává dobrý konec. Jen se někam přenést, snít a vrátit se zpět. Děti by však měly pochopit, že se nejedná o realitu, ale o smyšlený příběh. I negativní hrdina totiž může dítě ovlivnit – může se s ním ztotožňovat anebo se ho pak v noci bát. Zde by opravdu měl být výběr knihy přiměřený věku a psychické zralosti dítěte,“ upozorňuje MUDr. Martina Celecká, lékařka se specializací na dětskou a dorostovou psychiatrii.

Knihy pro dívky - zleva:

Knihy pro dívky - zleva: 1. Anička na řece - Ivana Peroutková, Eva Mastníková. Je začátek prázdnin a Anička si s kamarádkami povídá, kam v létě pojedou. Dita se chystá s tetou a strýčkem na loď. A je to právě ona, kdo dostane ten báječný nápad – co kdyby pluly po Lužnici společně? Tak letos Anička stráví týden na řece – dobrodružný, trochu nebezpečný, ale objevný a úžasný! Cena 142 Kč; 2. Víly Nevíly: Mrknutím oka - Kiki Thorpe. Jediným mrknutím oka se čtyři kamarádky přenesou ze svých obyčejných životů na to nejúžasnější místo na světě – do Země Nezemě, domova víl a mořských panen… a teď i světa našich čtyř ztracených hrdinek. Nechce se jim zase hned odejít, ale královna Klarion a Zvonilka už přišly na to, jak je vrátit zpátky domů. Cena 172 Kč; 3. Serafina a černý plášť - Robert Beaty.  Tajuplný příběh, který vás zavede do světa temné magie, odvahy a nových přátelství. Serafina vždy poslouchala svého tatínka a toulala se pouze po pozemcích usedlosti Biltmore. Ale i tam – v temných chodbách obrovského domu – bylo vždy co objevovat, jen si musela dávat pozor na to, aby nebyla spatřena. Nikdo z pánů domu o ní totiž nevěděl, protože se svým otcem údržbářem žila tajně ve sklepení. Cena 224 Kč; 4. Dědička ohně - Sarah J. Maasová.  Celaena přežila smrtící soutěž i srdcervoucí ztrátu, ale zaplatila za to strašnou cenu. Teď musí cestovat do neznámé země a čelit zdrcující pravdě – pravdě o svém dědictví, která by mohla její život změnit navždy. Cena 224 Kč; 5. Alea dívka moře: Volání z hlubin - Tanya Stewnerová. První díl bestsellerového příběhu o velkém dobrodružství a výjimečném přátelství. Alea odjakživa miluje vodu. Zároveň z ní má ale velký respekt. Trpí totiž vzácnou nemocí a kontakt s ledovou vodou by jí mohl způsobit smrt. Alespoň tak to prý řekla její adoptivní matce žena, která ji nechala jako malé děvčátko na pláži, a pak navždy zmizela. Cena 187 Kč; 6. Kočičí gen – restart - Thomas C. Brezina. Kdyby vám tělem kolovaly kočičí geny, také byste se chovali trochu jinak... Příběh o lidech mezi námi, kteří jsou na první pohled zcela obyčejní, ale ve skutečnosti skrývají obrovské tajemství. Cena 169 Kč

FOTO: Archív firem

Tradiční žánry ustupují

Pověsti, historické romány a poezie již děti příliš nelákají. Podle průzkumu má totiž každý šestý čtenář nejraději mystery a fantasy. Nejméně oblíbeným žánrem jsou bajky.

Mezi mladými čtenáři se také objevují žánry, které děti neví, jak zařadit. Populární je dystopie, jež vykresluje vývoj společnosti pesimisticky, nebo fan-fiction – literární počin sepsaný fanouškem již existujícího díla.

Podle Jiřího Dědečka, básníka, textaře a ambasadora akce Čtení pomáhá by přesto rodiče neměli dětem různé knihy ani žánry vymlouvat.

„Nejdůležitější je, že jsou děti vůbec ochotné číst. Musejí se nejdřív prodrat největšími trendy, aby si samy našly v literatuře to pravé. Citlivý člověk se i na takové četbě učí, i ona probouzí zájem o slovo a jeho tajemné významy, o jazyk obecně,“ dodává Jiří Dědeček.

Rodiče by se však měli ubezpečit, že je četba dětí rozmanitá a zcela nepomíjí žánry tradiční.

Knihy pro chlapce - Zleva:

Knihy pro chlapce - Zleva: 1. Lovci pokladů v nesnázích - Winter Morgan. Ve čtvrtém pokračování minecraftího dobrodružství bude muset Steve řešit další zapeklitou situaci. Jednoho dne totiž zachytí volání o pomoc od svých přátel Maxe, Lusy a Henryho. Ti našli obří poklad v jednom z opuštěných chrámů, ale nemohou se z něj dostat ven! Steve neváhá a ihned se vydává na záchrannou výpravu do pouště. Jenže záchrana jeho přátel a získání pokladu nebudou tak jednoduché, jak si původně plánoval. Cena 112 Kč; 2. Angry Birds ve filmu – Komiks: Vrána k vráně sedá. Angry Birds s filmem přilétají ve zcela novém kabátě, aby se pochlubili svým ještě barevnějším a veselejším peřím. A mají se čím chlubit! Rudohněv, Žluťas, Bombas a další rozpoutají u vás doma bouři smíchu. Neodoláte a budete zobat jeden bláznivý příběh z Ptačího ostrova za druhým! Cena 97 Kč; 3. Ducháčkovic rodina aneb Mlžani v nesnázích - Sandra Fialová - třetí díl. Duší svět ovládl zmatek. Začala se ztrácet mlha a všechno je vzhůru nohama. Na stopu této záhady se vydává i naše známá trojice Simon, Olívie a Bubi. Vypraví se za bratrancem Alfím, aby objevili tajemství kouzelných Mlhčarovníků, ale to je jen začátek jejich dobrodružství. Cena 172 Kč; 4. Západozemí - Cestovní průvodce po sedmi královstvích - Daniel Bettridge. Vydejte se do světa George R. R. Martina a seriálu Hra o trůny - Rušná velkoměsta, starobylé památky i věčně zasněžené vrcholky hor. Tohle všechno a ještě mnohem více najdete pohromadě pouze v Západozemí, které se stalo jednou z turisticky nejžádanějších destinací známého světa (proto tam také v posledních stoletích mířilo přes Úzké moře tolik invazních armád). Cena 299 Kč; 5. Honba za pirátem - Robert Kurson. Dobrodružný thriller vyprávějící skutečný příběh dvou lovců pokladů, Johna Chattertona a Johna Mattery, kteří jsou ochotni riskovat vše pro to, aby našli potopenou pirátskou loď jménem Zlaté rouno – loď, které velel jeden z nejslavnějších pirátů všech dob, Joseph Bannister. Kromě samotného faktu, že nalezení lodi by znamenalo teprve druhý, 100% identifikovaný vrak pirátské lodi v historii, je ve hře i obrovské množství zlata, které by se mohlo v útrobách vraku nacházet. Cena 247 Kč; 6. Mágové: král čaroděj - Lev Grossman. Druhý díl příběhu o mladém muži, který praktikuje magii v reálném světě. V pokračování napínavého bestselleru Mágové by měl být podle všeho Quentin Coldwater šťastný. Ale není tomu tak. Po ne příliš pěkném dětství v Brooklynu vystudoval tajnou školu kouzel a zjistil, že fiktivní země Filorie, o které snil, skutečně existuje. Ačkoli v ní teď vládne, stále nenachází klid... Vydává se proto na cestu, aby zjistil, co je s Filorií v nepořádku. Kam až ho jeho podivný neklid dovede? A dokáže se odtud vrátit zpět? Cena 314 Kč

FOTO: Archív firem

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: