Hlavní obsah
Výsledky americké studie potvrdily, že sex výrazně zvyšuje riziko infarktu. Foto: Profimedia.cz

Vášnivý sex výrazně zvyšuje riziko infarktu, nejen u starších lidí

Dostatek vášnivého sexu, při kterém se spálí kalorie a uvolní se plno takzvaných hormonů štěstí - endorfinů, byl podle odborníků vždy vnímán jednoznačně pozitivně. Nová studie americké lékařky Issy Dahabrehové však přišla s poněkud odlišnými poznatky. Náhlé "výbuchy" fyzické aktivity jako je právě sex nebo například jogging, výrazně zvyšují riziko infarktu, uvedl server Sky News.

Výsledky americké studie potvrdily, že sex výrazně zvyšuje riziko infarktu. Foto: Profimedia.cz
Vášnivý sex výrazně zvyšuje riziko infarktu, nejen u starších lidí

Již dlouho se všeobecně ví, že fyzická aktivita může způsobit problémy se srdcem, ale výzkum lékařky Issy Dahabrehové z Tufts Medical Centre v Bostonu uvádí přesnější čísla k tomu, kdo je při sexu vystaven bezprostřednímu riziku.

Podle výsledků je pak pravděpodobnost, že člověka postihne srdeční slabost či dokonce zástava před nebo ihned po sexu 2,7krát vyšší, než v době, kdy nevykonává žádnou více aktivní činnost. Američtí výzkumníci podílející se na rozsáhlé studii navíc tvrdí, že ještě větší riziko srdeční zástavy představuje námaha vynaložená při sexu pro ty, kteří pravidelně necvičí. Zde je riziko vyšší již 3,5krát.

Na srdeční záchvat při sexu údajně zemřel i bývalý americký viceprezident Nelson Rockefeller.

Foto: Profimedia.cz

Podle Jessicy Paulusové z výzkumného týmu je nebezpečí infarktu poměrně vysoké, ale jen na určitou dobu, a to krátce před fyzickou nebo sexuální aktivitou, v jejím průběhu, nebo těsně po ní, což je obvykle čas v rozmezí jedné až dvou hodin.

„Kdybychom vzali tisíc lidí, tak každá jejich jednotlivá fyzická či sexuální aktivita týdně může znamenat nárůst rizika srdečního infarktu nebo náhlého srdečního úmrtí z jednoho na dva případy ročně,“ sdělila Paulusová. Zároveň uvedla, že do výsledků studie museli zakomponovat i poznatky z dalších výzkumů, které naopak prokazují, že pravidelná tělesná aktivita snižuje riziko infarktu myokardu a náhlé smrti z důvodu selhání kardiovaskulární soustavy o 30 procent.

„To, co bychom ale rozhodně nechtěli, je, aby se lidé začali sexu obávat a mysleli si, že fyzická aktivita je špatná,“ dodala Paulusová s tím, že je spíše vhodnější při milování postupně zvyšovat intenzitu náročnosti, pokud dotyční nejsou zvyklí na pravidelný pohyb.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků