Hlavní obsah
Transsexualita se vyvíjí už v mateřském lůně. Foto: Profimedia.cz

Transsexuálové se rodí s ženským mozkem

Muži, kteří v dospělosti podstupují operace za účelem změny pohlaví, se často rodí s mozky, které jsou podobné mozkům ženským. Tvrdí to doktor Vincent Harley z Institutu prince Henryho v australském státě Victoria, který vedl výzkum tohoto fenoménu.

Transsexualita se vyvíjí už v mateřském lůně. Foto: Profimedia.cz
Transsexuálové se rodí s ženským mozkem

Transsexuálové, kteří se "cítí jako ženy", mají často vzácnou formu genu. Ten u nich silně potlačuje hladinu mužského hormonu testosteronu. Tato forma genu působí, že se mozek už během těhotenství nevyvíjí jako mozek mužský.

Změna pohlaví není volbou životního stylu

"S transsexualitou je spojováno společenské stigma a lidé mají za to, že je to prostě volba životního stylu. Výsledky našeho výzkumu ale ukazují, že vývoj sexuální identity má biologický podklad," říká doktor Vincent Harley z Institutu prince Henryho v australském státě Victoria.

V rámci studie doktor Harley zkoumal DNA u 112 transsexuálů - mužů, kteří se dali operativně přeměnit na ženy. Ve velké části případů zjistil, že DNA těchto mužů obsahovalo delší verzi genu, o němž se ví, že ovlivňuje činnost testosteronu.

Transsexualita má biologický základ

"Tyto poškozené kopie genu androgenního receptoru vedou k výraznému snížení normální hladiny testosteronu, a to zase vede k vývoji ženského typu mozku," říká profesor Andrew Sinclair z Melbourne University, který se na výzkumu podílel.

"Zdá se, že právě proto mají muži, kteří se dávají přeoperovat na ženy, více feminizovaný mozek a je u nich více pravděpodobné, že se cítí jako ženy," vysvětluje profesor Sinclair.

Tento objev posiluje teorii, podle níž má transsexualita biologický základ.
Je ale také pravda, že gen, který působí na hladinu testosteronu, se nevyskytuje u všech transsexuálů. Takže mechanismus vývoje sexuální identity je zřejmě složitější, než zatím víme.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků