Hlavní obsah

Pověrčivost vyrůstá z nedostatku kontroly nad situací

Člověk se snaží neustále situaci a svět kolem sebe ovládat. A když nemá dostatek zřejmých vodítek a dění kolem něj se vymyká jeho možnostem řízení, začne být pověrčivý. I racionálně myslící lidé začnou vidět znamení dokonce i tam, kde žádné skutečné znamení neexistuje.

Pověrčivost vyrůstá z nedostatku kontroly nad situací

Potřeba pro strukturu a chápání vede člověka ke klamání sebe sama tak, že vytváří spojení a vidí věci, které neexistují. „Když nemáme dostatek kontroly, začneme vidět a hledat znamení, někdy i falešná, abychom posílili svůj smysl kontroly,“ uvedla Jennifer Whitsonová z University of Texas, která se výzkumem pověrčivosti zabývala.

Spolu s kolegou Adamem Galinskym z Northwestern University v Illinois došli k závěru, že nedostatek kontroly u člověka vede k řadě rituálů, pověrčivosti a dokonce i konspiračním teoriím.

„Manipulovali jsme s nedostatkem kontroly a prokázali tak zvýšenou potřebu po hledání struktur,“ uvedla Whitsonová ke svému pokusu, kdy lidé začali vidět obrazce a znamení v náhodném seskupení teček.

„Lidé vidí falešná znamení ve všech typech dat, představují si trendy na burze, vidí tváře v různých obrazcích a odhalují konspirace mezi známými. To naznačuje, že nedostatek kontroly nad věcí vede k potřebě mozku po pořádku, dokonce i imaginárním,“ dodala Whitsonová pro magazín Science.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků