Hlavní obsah

Dostat cholesterol pod kontrolu není složité

Třetina dospělé populace v České republice má vyšší než normální tělesnou hmotnost. Obezita přímo ovlivňuje riziko cévních onemocnění vzhledem ke zvýšeným nárokům na krevní oběh v důsledku větší tělesné hmoty. Pacienti, kteří mají obavu o svůj zdravotní stav a domnívají se, že patří do ohrožené skupiny, mohou snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění v rámci preventivních programů.

Dostat cholesterol pod kontrolu není složité

Preventivní programy na snižování rizika kardiovaskulárních programů pacientovi poskytnou přesné informace o výši jeho hladiny cholesterolu a konzultace s odborným lékařem, jak předejít dalšímu nárůstu rizikových faktorů. 
 
Rizikovým faktorem, který lze poměrně snadno ovlivnit jsou dyslipidémie, známé jako vysoký cholesterol. Jsou to metabolická onemocnění charakterizovaná nejčastěji zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi. Normální hladina celkového cholesterolu v krvi u jinak zdravého člověka je do 5 mmol/l.

Cholesterol je v krvi navázán na částice, které určují jeho chování vzhledem k cévní stěně. Umíme rozlišit špatný LDL cholesterol (z anglického low density lipoprotein) navázaný na částice, které poškozují cévní stěnu. Hladina LDL cholesterolu by neměla přesáhnout 3 mmol/l. 

Každému pacientovi lékař určí individuální program

HDL cholesterol (z anglického high density lipoprotein) dovede cholesterol z cévní stěny odstranit a má tak ochrannou roli jakéhosi čističe cév. Koncentrace HDL cholesterolu v krvi by měla dosahovat přes 1 mmol/l.

"Kromě cholesterolu je možné v krvi vyšetřit i hladinu tzv. triglyceridů, což jsou jednoduché tuky podobné olejům. Zvýšená hladina triglyceridů je rizikem pro cévní onemocnění, ale i onemocnění jater a slinivky břišní." vysvětluje MUDr. Gadireddi, odborník na rozbor krevních vzorků největší české sítě humánních laboratoří Synlab.

"Pacient si může nechat udělat laboratorní testy na základě objednávky od svého lékaře, ale i přímo, bez doporučení, jako samoplátce. Na jejich základě vytvoří odborný lékař pro pacienta individuální program, jehož cílem je snížení rizika vzniku kardiovaskulárních chorob," dodává MUDr. Gadireddi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků