Hlavní obsah

Dostat cholesterol pod kontrolu není složité

Třetina dospělé populace v České republice má vyšší než normální tělesnou hmotnost. Obezita přímo ovlivňuje riziko cévních onemocnění vzhledem ke zvýšeným nárokům na krevní oběh v důsledku větší tělesné hmoty. Pacienti, kteří mají obavu o svůj zdravotní stav a domnívají se, že patří do ohrožené skupiny, mohou snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění v rámci preventivních programů.

Dostat cholesterol pod kontrolu není složité

Preventivní programy na snižování rizika kardiovaskulárních programů pacientovi poskytnou přesné informace o výši jeho hladiny cholesterolu a konzultace s odborným lékařem, jak předejít dalšímu nárůstu rizikových faktorů. 
 
Rizikovým faktorem, který lze poměrně snadno ovlivnit jsou dyslipidémie, známé jako vysoký cholesterol. Jsou to metabolická onemocnění charakterizovaná nejčastěji zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi. Normální hladina celkového cholesterolu v krvi u jinak zdravého člověka je do 5 mmol/l.

Cholesterol je v krvi navázán na částice, které určují jeho chování vzhledem k cévní stěně. Umíme rozlišit špatný LDL cholesterol (z anglického low density lipoprotein) navázaný na částice, které poškozují cévní stěnu. Hladina LDL cholesterolu by neměla přesáhnout 3 mmol/l. 

Každému pacientovi lékař určí individuální program

HDL cholesterol (z anglického high density lipoprotein) dovede cholesterol z cévní stěny odstranit a má tak ochrannou roli jakéhosi čističe cév. Koncentrace HDL cholesterolu v krvi by měla dosahovat přes 1 mmol/l.

"Kromě cholesterolu je možné v krvi vyšetřit i hladinu tzv. triglyceridů, což jsou jednoduché tuky podobné olejům. Zvýšená hladina triglyceridů je rizikem pro cévní onemocnění, ale i onemocnění jater a slinivky břišní." vysvětluje MUDr. Gadireddi, odborník na rozbor krevních vzorků největší české sítě humánních laboratoří Synlab.

"Pacient si může nechat udělat laboratorní testy na základě objednávky od svého lékaře, ale i přímo, bez doporučení, jako samoplátce. Na jejich základě vytvoří odborný lékař pro pacienta individuální program, jehož cílem je snížení rizika vzniku kardiovaskulárních chorob," dodává MUDr. Gadireddi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků