Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Mistrovství Evropy ve fotbale: Jaká je jeho historie a jak na něm zářili Češi?

Mistrovství Evropy ve fotbale neboli EURO je hlavní fotbalovou událostí pořádanou federací UEFA. Další ročník nás čeká v roce 2020. Jaká je historie turnaje a jak na něm byli úspěšní čeští fotbalisté?

Historie EURO

EURO se hraje každé čtyři roky od roku 1960. Od té doby nejvíc zlatých medailí vyhrály týmy Německa a Španělska – oba třikrát. Na kompletní přehled vítězů se můžete podívat zde:

EURO 1960 – bronz

Závěrečného turnaje se účastnily jen čtyři týmy – Československo, SSSR, Francie a Jugoslávie. Francie jako pořadatelská země jako jediná nezískala žádnou medaili, když ji v boji o bronz porazili Čechoslováci.

EURO 1976 – zlato

Závěrečného turnaje se účastnily opět jen čtyři týmy – Československo, Německo, Nizozemsko a Jugoslávie. Ve finále Československo hrálo proti Německu, které porazilo v penaltách.

EURO 1980 bronz

Československo porazilo Itálii v penaltách.

EURO 1996 stříbro

Závěrečného turnaje se zúčastnilo šestnáct týmů. Čeští fotbalisté na ME poprvé reprezentovali samostatnou Českou republiku. Ve finále prohráli s Německem v prodloužení.

EURO 2004 bronz

Češi byli favority na vítězství od začátku turnaje, ale v semifinále v prodloužení podlehli Řecku, které dalo tzv. stříbrný gól, a získali tak „jen” třetí místo.

EURO 2020

V roce 2020 se bude šampionát EURO konat od 12. června do 12. července a poprvé v historii ho bude hostit dvanáct měst v různých zemích kontinentu. Zápasy se odehrají na stadionech New Wembley Stadium (Londýn, Anglie), Allianz Arena (Mnichov, Německo), Stadio Olimpico (Řím, Itálie), Olympijský stadion (Baku, Ázerbájdžán), Krestovskij stadion (Petrohrad, Rusko), Puskás Aréna (Budapešť, Maďarsko), Národní stadion (Bukurešť, Rumunsko), Aviva Stadium (Dublin, Irsko), Parken (Kodaň, Dánsko), Hampden Park (Glasgow, Skotsko), San Mamés (Bilbao, Španělsko) a Johan Cruyff Arena (Amsterdam, Nizozemsko).

Kdo bude v roce 2020 na Mistrovství Evropy reprezentovat Českou republiku, zatím nebylo oznámeno. V minulosti na turnaji zářili například Milan Baroš nebo Jan Koller.

Sestava v posledním kvalifikačním zápase: Kolář - Kadeřábek, Čelůstka, Kúdela, Bořil - Souček, Král (71. Hušbauer) - Ševčík (65. Masopust), Darida, Jankto - Ondrášek (80. Doležal). Trenér: Šilhavý.

Češi budou na EURO 2020 hrát 15. června v Glasgow s vítězem play-off. Další zápas je čeká 19. června tamtéž s Chorvatskem a 23. června budou hrát s Anglií ve Wembley.

Kvalifikace 2020

Na jakém principu vlastně funguje soutěž EURO? Týmy se nejprve musely na šampionát kvalifikovat. Kvalifikace se účastnilo všech 55 týmů členských zemí UEFA. Ty byly rozděleny do deseti skupin po šesti, případně pěti týmech. Ve skupinách se utkal každý s každým doma i venku. Týmy, které skončily ve skupinách na prvních a druhých místech, postoupily přímo na závěrečný turnaj. Tím se obsadilo dvacet míst.

O titul mistrů Evropy se ale utká celkem 24 mužstev. Zbylé čtyři týmy se probojují z baráže, která je spojena s výsledky reprezentací v Lize národů UEFA.

Play off

Baráž neboli play off umožňuje týmům, které si nevybojují postup z kvalifikace, účastnit se boje o titul mistra Evropy. V roce 2020 se vybere šestnáct týmů na základě výsledků v Lize národů. Z každé výkonnostní ligy (A, B, C, D) budou vybrány čtyři týmy, které budou soupeřit o místo na závěrečném turnaji.