Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Babiš už Erdoganův plán nepodporuje. Nikdy prý nebyla řeč o okupaci

Český premiér Andrej Babiš v září podpořil plán tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na vytvoření bezpečnostní zóny za tureckou hranicí. Ve čtvrtek ovšem zásah Turecka v Sýrii odsoudil. I když právě vytvořením bezpečností zóny Turecko akci odůvodnilo. „Nikdy nebyla diskuze o vojenské okupaci severovýchodu Sýrie,” uvedl Babiš pro Novinky ve čtvrtek.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Babiš už Erdoganův plán nepodporuje. Nikdy prý nebyla řeč o okupaci

„Česká republika se ztotožňuje se společným postojem EU, která tureckou vojenskou operaci odsoudila,“ napsal Novinkám v SMS zprávě premiér.

Ve středu Ankara zahájila ofenzivu na severu Sýrie s cílem vytvořit 30 kilometrů široký bezpečnostní pás, kam se budou moci vracet syrští uprchlíci z Turecka. Terčem jsou oddíly tureckých Kurdů YPG.

Přede dvěma týdny český premiér vytvoření bezpečnostní zóny podporoval s vidinou, že by tam mohlo Turecko přemístit až dva miliony syrských uprchlíků, kteří utekli před boji a nyní jsou na území Turecka.

„Podruhé ve dvou dnech jsem se viděl s tureckým prezidentem Erdoganem a potvrdil mu, že země V4 podporují výstavbu bezpečnostní zóny v severní Sýrii," napsal Babiš v září na Twitteru po bilaterální schůzce s Erdoganem.

V oblasti, kde údajně Turecko chce bezpečnostní zónu, ovšem působí kurdské milice, jež předtím významně přispěly k porážce radikálů z Islámského státu. Kurdové sní o vlastním státu, který je však Turecku proti mysli. Turci kurdské milice označují za teroristy.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Čtvrteční bombardování syrského Tal Abjádu

Video: Reuters

Když se Turecko začalo chystat na zásah proti Kurdům, nechal se Babiš slyšet, že by uvítal rychlou reakci Evropy. Část opozice ho nyní za obrat kritizuje.

Babiš je podle svého čtvrtečního vyjádření přesvědčen o tom, že celé situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckým prezidentem, který o svých záměrech mluvil už v roce 2017, světové mocnosti včetně EU aktivně vyjednávaly a všichni se snažili najít společné řešení.

„Takovou příležitost podle mě propásli všichni klíčoví aktéři před pár dny v New Yorku. Já osobně jsem po jednání s Erdoganem podpořil pouze plán zajistit až dvěma milionům uprchlíků lepší život doma v Sýrii. Vystavět domy, školy a nemocnice,“ uvedl premiér.

„Součástí toho ale nikdy nebyla diskuze o vojenské okupaci severovýchodu Sýrie. O mírovém projektu v Sýrii jsem i v New Yorku diskutoval s kolegy EU,“ zdůraznil Babiš.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků