Hlavní obsah
Súdánský prezident Umar Bašír Foto: Reuters

Znovu už kandidovat nebudu, slibuje Bašír

Súdánský prezident Umar Bašír nebude v příštích prezidentských volbách usilovat o další mandát. Agentuře Reuters to v pondělí sdělil vysoce postavený činitel Bašírova vládnoucího Národního kongresu (NC). Súdánský prezident prý svůj krok označil za součást demokratických reforem. Podle opozice se Bašír obává šíření lidových protestů, které zachvátily muslimské země v severní Africe a na Blízkém východě.

Súdánský prezident Umar Bašír Foto: Reuters
Znovu už kandidovat nebudu, slibuje Bašír

Bašír se v největším africkém státu dostal k moci při vojenském převratu v roce 1989. Loni zvítězil v prezidentských volbách, které však kvůli údajným podvodům velké množství opozičních stran bojkotovalo.

"Bašír oznámil, že nevstoupí do příštích voleb, aby usiloval o úřad hlavy státu," řekl činitel Bašírova NC. Příští prezidentské volby by se měly uskutečnit za čtyři roky.

Sedmašedesátiletý Bašír je jedinou úřadující hlavou státu, která před Mezinárodním trestím soudem čelí obvinění z válečných zločinů a genocidy v souvislosti s konfliktem v západosúdánském regionu Dárfúr. Obvinění odmítá. [celá zpráva]

Minulý týden Bašír naznačil, že odejde do důchodu, pokud NC schválí pro odchod do důchodu pro politické funkcionáře hranici 60 let. Podle citovaného činitele prý také nabídl, že odstoupí z postu předsedy NC. Krok pak prý označil za součást toho, co nazval širší strategií k demokratizaci země.

Opozice Bašírova oznámení zlehčuje; NC se podle ní snaží předejít masovým protestům v obavách ze šíření lidového povstání z Tuniska a ze sousedního Egypta, kde po týdnech nepokojů padli tamní prezidenti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků