Hlavní obsah
Provoz na novozélandských silnicích byl malý Foto: Reuters

Zloději využili na Novém Zélandu zákaz vycházení, ukradli desítky aut

Tvrdých opatření proti šíření koronaviru využil na Novém Zélandu gang zlodějů aut. Protože lidem bylo nařízeno nevycházet, rozhodl se odvézt auta z parkoviště velké půjčovny aut a obytných karavanů. Celkem ukradl 97 vozidel, uvedla ve čtvrtek stanice BBC.

Provoz na novozélandských silnicích byl malý Foto: Reuters
Zloději využili na Novém Zélandu zákaz vycházení, ukradli desítky aut

Vozidla byla zaparkovaná na odlehlém parkovišti pobočky Jucy´s v Aucklandu. Protože v autech byly i klíčky, stačilo prostříhat plot, zvednout bránu a odvézt vybraná vozidla. Po první výpravě následovala druhá a třetí... Celkem zloději ukradli 97 aut, k čemuž využili posledního dubnového prodlouženého víkendu, na který navazoval v pondělí 25. svátek Dne ANZAC připomínající oběti z řad Novozélanďanů a Australanů v první světové válce při neúspěšném pokusu dobýt Gallipoli.

Šéf půjčovny Jucy´s Tom Ruddenklau byl v šoku: „Abych byl upřímný, bylo to jako rána pod pás. Nevěřili bychom, že (v době koronavirové krize) když každý přiložil ruku k dílu a staral se o druhé jako národ, by mohl někdo spáchat takovou sprostou krádež.”

Zásah policie

Firma o tom ani nevěděla, protože její zaměstnanci dodržovali restrikce nebo se zapojili do rozvážení jídla a dalšího vybavení. Policie však byla ve službě a zaujalo jí, že na prázdných cestách se naráz objevilo více aut.

„Došlo nám, že něco není v zcela pořádku. Auta vzbudila podezření tím, jak byla řízena, a několik našich vozidle je začalo pronásledovat,“ řekl inspektor Matt Srhoj. „ Když jsme si uvědomili, že jsme narazili na několik vozidel Jucy´s za takto neobvyklých okolností, dospěli jsme k závěru, že byla ukradena, a upozornili společnost.“

Půjčovna nakonec měla docela štěstí, policisté zajistili 85 z 97 ukradených vozidel, i když většinou šlo o obyčejná auta a ne o nápadné campingové vozy v typické zelené barvě. Doufají, že zajistí i další tucet. Při operaci zatkli 29 lidí spojeních s největší krádeží aut v dějinách Nového Zélandu. Šéf půjčovny Ruddenklaus výkon kriminalistů ocenil: „Smekám před policií.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků