Hlavní obsah

Zemětřesení posunulo Nový Zéland blíž k Austrálii

Obavy z tsunami po silném zemětřesení, které minulý týden zasáhlo Nový Zéland, se sice nenaplnily, ale vědci s překvapením zjistili, že otřesy posunuly novozélandský Jižní ostrov blíž k Austrálii. Celkový posun na západ činil přesně 30 centimetrů.

Zemětřesení posunulo Nový Zéland blíž k Austrálii

Seizmolog Ken Gledhill sdělil stanici BBC, že takový posun dokumentuje nesmírnou sílu zemětřesení, které dosáhlo 7,8 stupně Richterovy škály. Austrálii a Nový Zéland bude nadále dělit zaokrouhlených 2250 kilometrů, ale pro geology je takový posun úžásným jevem.

Navíc se ukázalo, že nešlo tak úplně o posun, ale Nový Zéland se spíše roztáhl. Západní pobřeží se sice posunulo o 30 centimetrů, ale východní pobřeží se posunulo jen o jediný centimetr.

"Dá se říct, že se Nový Zéland o trošku zvětšil," řekl agentuře AFP Gledhill. Ačkoli se podle něj jednalo o největší zemětřesení v oblasti Nového Zélandu za posledníích 78 let, nezpůsobily otřesy větší škody. Z moře se přihnalo jen o metr zvýšené vlnobití, na několika místech se objevily sesuvy půdy a poškozeno bylo několik budov.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků