Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman (vlevo) se vítá s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Foto: Radek Jozífek, ČTK

Zeman se v Šanghaji sešel s čínským prezidentem. A hned přislíbil další návštěvu

Prezident Miloš Zeman se v pondělí v Šanghaji sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Přijal přitom od Sia další pozvání do Číny na duben 2019 na summit o novodobé Hedvábné stezce, která má spojit Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury.

Prezident Miloš Zeman (vlevo) se vítá s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Foto: Radek Jozífek, ČTK
Zeman se v Šanghaji sešel s čínským prezidentem. A hned přislíbil další návštěvu

Česká a čínská delegace na pondělním půlhodinovém jednání hovořily právě o čínském projektu Hedvábné stezky a hospodářské spolupráci.

Zeman ve veřejném úvodu jednání ocenil časté schůzky s čínským prezidentem. „Rád jsem přijal vaše pozvání na duben příštího roku na konferenci pásma (Hedvábná) stezka. I když jsem starý pán, který nerad cestuje, vašemu pozvání se nedá odolat, a proto velice rád přijedu,“ uvedl prezident.

S Čínou poté vyjádřil solidaritu v souvislosti s obchodní válkou, která podle něj vůči ní směřuje. Mínil tím opatření ze strany Spojených států. „Důvod, který mě k tomu vede, je velice prostý. Jsem proti jakémukoliv protekcionismu,“ řekl.

Si Ťin Pching pogratuloval Zemanovi k nedávnému stému výročí od vzniku Československa i znovuzvolení do funkce hlavy státu. Vyjádřil přání, aby druhé funkční období se Zemanem na Pražském hradě dál napomohlo zlepšování vztahů obou zemí. Doufá také, že se bude nadále rozvíjet strategické partnerství Česka a Číny.

Prezident ČR Miloš Zeman, čínský prezident Si Ťin-pching a ruský premiér Dmitrij Medveděv v Šanghaji.

Foto: Radek Jozífek, ČTK

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák před odjezdem delegace do Číny řekl, že bilaterální jednání se bude týkat strategického partnerství obou zemí či 70. výročí navázání diplomatických styků s Čínou, které se bude připomínat příští rok. Očekával i debatu o mezinárodní a regionální politice a vztahu Číny s Evropskou unií.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v neděli sdělil, že klíčovým tématem jednání bude nová Hedvábná stezka. „Cílem je, aby její jedna větev ústila v ČR. Toto téma bude pan prezident při jednání v ČLR rozvíjet,“ uvedl Ovčáček.

Do Číny společně s hlavou státu zamířili ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministryně průmyslu Marta Nováková, ministr dopravy Dan Ťok a ministr zemědělství Miroslav Toman. U vrcholné schůzky delegací byli také prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý či šéf Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík.

Sedmé setkání

S čínským prezidentem se Zeman během své stávající, už čtvrté návštěvy v Číně viděl několikrát. V neděli Si Ťin-pching hostil Zemana a další státníky u slavnostní večeře, v pondělí spolu navštívili český stánek na šanghajském dovozním veletrhu. Celkově se Zeman se Si Ťin-pchingem setkal posedmé.

V Číně byl český prezident naposledy loni v květnu. Si Ťin-pching přijel na oficiální návštěvu ČR v březnu 2016 s početnou delegací. V Praze a v Lánech strávil tři dny, během kterých se sešel se Zemanem, tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou a dalšími politiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků