Hlavní obsah

Záhada vyřešena: stovky indických dětí každý rok zabíjí konzumace liči nalačno

– Dillí

Podivná úmrtí stovek indických dětí, která v posledních dvou desetiletích nebyli s to vysvětlit lékaři v severní Indii, souvisí s konzumací ovoce liči. Tvrdí to nový výzkum amerických a indických vědců, podle nichž se dětem stalo osudným, že tyto plody pojídaly ve velkém nalačno. Napsal o tom zpravodajský web televize BBC.

Foto: Profimedia.cz

Plody liči

Článek

Lékaři v severoindickém státě Bihár řešili každý rok případy až několika stovek dětí, které trpěly náhlými křečemi a ztrátou vědomí. Přibližně polovina z nich, podle odhadů úřadů více než stovka ročně, navzdory snaze bezradných lékařů zemřela.

Výzkum zveřejněný v lékařském časopise The Lancet dospěl k závěru, že fatální selhání organismu způsobily plody stromů, které děti sbíraly ze země. Liči obsahuje toxin zvaný hypoglycin, který oslabuje schopnost těla produkovat potřebnou glukózu.

Protože ve většině případů děti jedly liči hned po ránu na zahnání hladu, aniž měly před spaním jakoukoli večeři, jejich hladina cukru v krvi byla před konzumací ovoce již dost nízká.

U některých dětí pak nastalo hypoglykemické kóma, které hrozí diabetikům, a pokud lékař ihned správně nezasáhl, zemřely.

Vědci svou hypotézu zkoumali na vzorku pacientů z roku 2014. Ve stejné době rozhlásily úřady mezi rodiči v postižené oblasti státu Bihár, aby se snažili dávat dětem pravidelnou stravu i večer a aby omezili množství liči, které dítě sní. Počet případů poté klesl na několik desítek ročně.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám