Hlavní obsah
 

Zachránění thajští chlapci jsou podchlazení. Musk přivezl k jeskyni miniponorku, ta se však použít nedá

Všech osm chlapců, které se dosud podařilo zachránit z jeskynního komplexu na severu Thajska, zůstane nejméně týden v nemocnici. Na tiskové konferenci to v úterý řekl zástupce thajského ministerstva zdravotnictví. U některých z nich byla zjištěna plicní infekce, v pondělí zachránění jsou podchlazení. K jeskyni, kde se zbylí chlapci s trenérem nacházejí, přivezl americký miliardář Elon Musk miniponorku pro případné využití, k záchraně se však nehodí.

 
Zachránění thajští chlapci jsou podchlazení. Musk přivezl k jeskyni miniponorku, ta se však použít nedá

Všichni chlapci budou muset zůstat nejméně týden v nemocnici na pozorování. Kromě toho, že mají problémy se zrakem, je podle zástupce ministerstva třeba vyčkat na výsledky dalších vyšetření. První z nich ukázaly, že přinejmenším dva z chlapců mají plicní infekci. To je důvod, proč je rodiče mohli vidět jen přes sklo.

Zatím není známo, zda jde o plísňovou histoplazmózu známou jako jeskynní nemoc, která se šíří trusem netopýrů. Ta napadá plíce i oči.

Chlapci z druhé čtveřice, kteří byli z jeskynního komplexu zachráněni teprve v pondělí, mají podle zástupce ministerstva zdravotnictví, citovaného AFP a Reuters, stále „velmi nízkou tělesnou teplotu”. Ve druhé skupině zachráněných byli hoši ve věku 12 až 14 let.

Záběr ze záchranných prací v thajské jeskyni zveřejnil Elon Musk na svém Twitteru.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

První čtyři zachránění chlapci, kterým je od 12 do 16 let, mají podle zástupce ministerstva „často hlad” a mohou nyní jíst už normální stravu, ne však příliš kořeněnou. Zvládají také vstát a chodit kolem svých postelí.

Záchranáři přicházejí k jeskyni, kde stále zůstávají čtyři chlapci a jejich trenér.

Foto: Sakchai Lalit, ČTK/AP

Celkový stav je dobrý

„Všech osm je v dobrém zdravotním stavu, žádný z nich nemá horečku,” uvedl zástupce thajského ministerstva zdravotnictví na tiskové konferenci v nemocnici, kam byli chlapci po záchraně převezeni.

„Všichni se těší dobrému psychickému zdraví,” dodal. Podle něj za dobrý zdravotní stav vděčí chlapci imunitě získané díky hraní fotbalu.

Na záchranu čeká poslední čtveřice a trenér

V jeskynním systému na severu Thajska zůstávají nadále čtyři chlapci a jejich fotbalový trenér. Na jejich záchraně se intenzivně pracuje. Hrozí, že kvůli dešťům stoupne hladina vody v jeskyni. Zda budou chtít potápěči zachránit najednou všech pět posledních lidí, není jasné.

Jedn ze sanitek odváží první zachráněné

Foto: Sakchai Lalit, ČTK/AP

Musk u jeskyně propaguje svou ponorku, která se k záchraně nehodí

K jeskyním dorazil v úterý také americký miliardář Elon Musk, který s sebou přivezl miniponorku, již nechal sestrojit pro případné využití při záchranných pracích.

„Je vytvořena z raketových součástek a pojmenována Divočák po fotbalovém týmu chlapců," napsal Musk na Twitteru.

Šéf záchranných prací Narongsak Osatanakorn však uvedl, že ponorka se vůbec pro záchranu nehodí: „Ačkoli je jeho technika dobrá a vyspělá, prakticky se pro tuto operaci nehodí.”  Důvodem je malý průměr části jeskyně, její nerovné dno a nutnost se v jedné části protáhnout úzkým komínem.

Nedlouho před přivezením ponorky americký podnikatel uveřejnil video z jejích zkoušek pod vodou.

Fotbalisté ve věku 11 až 16 let a jejich 25letý trenér uvázli v zaplaveném jeskynním komplexu 23. června. Skupina mladých sportovců před stoupající hladinou vody postupně ustoupila do vzdálenosti více než čtyři kilometry od ústí jeskyně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků