Hlavní obsah
 

Záběry potvrzují, že Kaddáfího lynčovali

Z Libye dorazily v pátek nové záběry zachycující první chvíle po zadržení někdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Plukovník byl dopaden ve čtvrtek v rodné Syrtě příslušníky ozbrojených sil libyjské Přechodné národní rady. Ze snímku je zřejmé, že dav, který se kolem Kaddáfího srotil, toužil po pomstě.

 
Záběry potvrzují, že Kaddáfího lynčovali

Amatérský videozáznam zobrazuje Kaddáfího, který je tažen rebely od svého úkrytu v potrubí. Povstalci se následně nahrnou kolem nenáviděného diktátora a bez ustání křičí Alláhu Akbar, Bůh je největší. Následují kopance a údery, po nichž je Kaddáfí vidět na zemi a z levé tváře mu crčí krev.

Je slyšet střelba. Samotní povstalci zřejmě nemají v tu chvíli jasno, co s Kaddáfím udělat. Zatímco jedni na něj pokřikují: „Ty zvíře, ty pse, co jsi to provedl Misurátě?“, další vyzývají: „Nechte ho naživu, chceme ho naživu!“ což svědčí o tom, že řada z aktérů lynče chtěla své účty s plukovníkem vyřešit okamžitě.

Údajně zemřel po náhodném zásahu v přestřelce

Rebelové Kaddáfího našli ukrytého v potrubí asi tři kilometry od Syrty. Na záběrech je vidět, že je dezorientovaný a vyděšený. Oficiální verze jeho skonu, kterou razí prozatímní premiér země Mahmúd Džibríl, uvádí, že Kaddáfí po dopadení žil, ale zemřel, když byl zasažen do hlavy v přestřelce, která propukla mezi vojáky povstalecké Národní přechodné rady a bojovníky věrnými Kaddáfímu. Premiér dodal, že Kaddáfí zemřel dříve, než se jej podařilo dopravit do nemocnice v Misurátě.

Pohled od kanálu, v němž se schovával Kaddáfí, než jej bojovníci dopadli.

Foto: Esam Al-Fetori , Reuters

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International i OSN požadují, aby plukovníkova smrt byla řádně vyšetřena. Vláda popírá, že by šlo o exekuci.

Pochybnosti o způsobu smrti

Už ve čtvrtek se objevily zprávy, že Kaddáfího zastřelili bojovníci Přechodné národní rady (NTC). Prý se pokusil utéct, což ale u zraněného člověka není příliš pravděpodobné. Podle patologa Michaela Badena, kterého cituje The New York Times, však stopy po kulkách na Kaddáfího hlavě ukazují spíše na to, že byl zastřelen z bezprostřední blízkosti. Tomu by odpovídalo i tvrzení jednoho z činitelů NTC, který pod podmínkou anonymity Reuters řekl, že Kaddáfí byl povstalci krutě zbit a pak zastřelen.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry ještě živého Muammara Kaddáfího po jeho dopadení

Video: Reuters

Video, které zveřejnila Al-Džazíra, ukazuje, že Kaddáfí byl vlečen ulicemi. Není ale jasné, zda v té době ještě žil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků