Hlavní obsah
 

Za teroristický útok v Číně dostali tři muži trest smrti

V Číně padly tresty smrti pro trojici obžalovaných. Stíháni byli za přípravu sebevražedného atentátu, který proběhl loni v říjnu na pekingském náměstí Nebeského klidu. O rozsudku informovala čínská televizní stanice CCTV. Další z obžalovaných má strávit doživotí za mřížemi, čtyři zbylí dostali tresty od pěti do 20 let vězení.

 
Za teroristický útok v Číně dostali tři muži trest smrti

Sebevražedný útok se v centru čínské metropole odehrál koncem loňského října. Auto, v němž seděli tři lidé, tam vjelo do davu chodců a vzplálo. Pasažéři auta zahynuli, stejně jako dva turisté. Dalších 38 lidí utrpělo zranění.

Měsíc po činu se k útoku přihlásili muslimští separatisté z Islámské strany Východního Turkestánu (ETIM), známé též jako Turkestánská islámská strana (TIP). Čínské úřady od začátku podezíraly z útoku právě příslušníky muslimské ujgurské menšiny, která žije v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, ležící na severozápadě Číny.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Osm lidí, které soud v Urumči uznal vinnými, policie zatkla krátce po útoku. Z terorismu byli obviněni koncem května.

Muslimská menšina Ujgurů si dlouhodobě stěžuje na přísné omezování své víry a kultury a na rozpínavost většinového čínského etnika Chanů. Oblast zaujímá šestinu čínského území a je bohatá na ropu a plyn. Peking tvrdí, že do ní investoval nemalé prostředky a že jedná se všemi etnickými skupinami stejně. Teroristické útoky připisované ujgurským separatistům se však v poslední době množí nejen v Sin-ťiangu, ale i po celé zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků