Hlavní obsah
Vyznavači kultu vúdú v Beninu Foto: Profimedia.cz

Vyznavači vúdú znesvětili hroby, mrtvým uřezali hlavy

Více než stovku hrobů znesvětili vykrádači na hřbitově nedaleko beninského hlavního města Porto Novo. Zloději uřízli mrtvolám hlavy a odebrali jim některé vnitřní orgány, uvedla policie. Reportér BBC uvedl, že panuje podezření, že tento zločin je spojen s extrémními praktikami tradičního kultu vúdú, který je v Beninu oficiálním náboženstvím.

Vyznavači kultu vúdú v Beninu Foto: Profimedia.cz
Vyznavači vúdú znesvětili hroby, mrtvým uřezali hlavy

Znesvěcení objevil kameník, který si na hřbitově zapomněl nářadí. Všechny hroby byly znesvěceny během jediné noci. Pro příbuzné zesnulých to znamená velký stres, protože většina místních obyvatel věří v reinkarnaci. Bojí se, že až se jejich blízcí znovu narodí, budou jim části těla chybět.

Pozůstalí, kteří se shromáždili u bran hřbitova, jsou přesvědčeni, že lidé, kteří je ukradli, chtějí části těl prodat jako amulety pro štěstí nebo je použít při extrémních praktikách kultu. Ty ale většina kněží vúdú odmítá a odmítá i znesvěcování hrobů, uvedla BBC.

Vúdú je v Beninu způsobem života

Jde o první podobný incident v Beninu, kde je vúdú od roku 1996 oficiálním náboženstvím. Stoupenci vúdú, kteří tvoří asi 40 procent z téměř deseti miliónů obyvatel Beninu, věří, že veškerý život je poháněn duchovními silami přírodních elementů, jako je voda, oheň, země a vzduch. Tyto síly by podle jejich víry měly být uctívány při různých rituálech, třeba obětováním zvířat.

Vúdú v africké podobě představuje komplexní systém spojující víru se způsobem života a uplatněním tradičního léčitelství, ovlivňuje i jazyk, hudbu a tanec. Má asi tisíc svatých, kteří vždy reprezentují jeden jev nebo prvek, jeden má na starosti vodu, další otázky zdraví a nemoci, jiný bouře. Kněží příslušné oslovují, aby zasáhli, kromě dobra ale mohou konat nebo žádat i zlo.

I mnozí katolíci v Beninu současně ve svém životě uplatňují prvky vúdú.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků