Hlavní obsah
 

Vražda Kimova bratra: Druhou podezřelou odsoudili na tři roky

V Malajsii odsoudili v pondělí Vietnamku Doan Thi Huongovou, která byla původně stíhána za vraždu nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Čin prokuratura překvalifikovala na úmyslné zranění nebezpečnou zbraní nebo prostředkem. Poslali ji do vězení na tři roky a čtyři měsíce. Podle jejího právníka to znamená, že bude už v prvním květnovém týdnu propuštěna na svobodu, informovala agentura AFP.

 
Vražda Kimova bratra: Druhou podezřelou odsoudili na tři roky

Podle agentury AP, která se odvolává na právníky ženy, se Doan Thi Huongová po vznesení mírnějšího obvinění přiznala a žádala o slitování. Vietnamka přitom byla nově obviněna pouze z úmyslného způsobení zranění nebezpečnou zbraní nebo prostředkem. Za to 30leté ženě hrozilo nanejvýš desetileté vězení, zatímco předtím jí hrozilo doživotí.

Soudce Azmi Ariffin konstatoval, že délka vězení podle jeho názoru „poslouží zájmu spravedlnosti”. Odsouzené řekl, že má „veliké štěstí” a popřál jí vše nejlepší. Huongová poděkovala soudu, prokuratuře i vládám Malajsie a Vietnamu. Novinářům pak řekla, že je šťastná a doufá, že se po návratu do Vietnamu stane zpěvačkou nebo herečkou.

Doan Thi Huongová po vynesení verdiktu

Foto: Vincent Thian, ČTK/AP

Její právník řekl, že očekává propuštění své mandantky v prvním květnovém týdnu poté, co jí bude trest zkrácen o třetinu díky dobrému chování.

Otrava nervovým jeden na letišti

Bratr severokorejského vůdce Kim Čong-nam byl zavražděn v únoru 2017 na letišti v Kuala Lumpuru. [celá zpráva]

Po činu byly zadrženy dvě ženy, které mu na letišti nastříkaly do obličeje nervový jed VX. Obvinily je z vraždy a hrozil jim absolutní trest. [celá zpráva]

Obviněné 28letá Vietnamka Doan Thi Huong (vlevo) a 25letá Indonésanka Siti Aisyahová

Foto: Reuters

Obě ženy svou vinu od počátku odmítaly a hájily se tím, že je oklamali severokorejští agenti, kteří jim namluvili, že vstříknutí látky do obličeje Kim Čong-nama je jen neškodný kanadský žertík pro skrytou kameru. [celá zpráva]

Indonésanka Siti Aisyahová byla nečekaně propuštěna na svobodu minulý měsíc. [celá zpráva]

Prokurátor Iskandar Ahmad soudu řekl, že od nejvyššího žalobce dostal pokyn, aby Doan Thi Huongové nabídl mírnější „alternativní obvinění”. Ještě v březnu, když byla propuštěna Aisyahová, odmítla prokuratura žádost Vietnamu o stažení obžaloby z vraždy. [celá zpráva]

Čtyři Severokorejci, kteří jsou dalšími podezřelými z vraždy, krátce po činu odletěli z Malajsie. Dopadnout se je nepodařilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků