Hlavní obsah
Zimbabwská žena u voleb Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

Volby v Zimbabwe změnu nepřinesly, opozice výsledky odmítá

Zimbabwská vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) po pondělních volbách získala v parlamentu absolutní většinu. Z 210 křesel má podle volební komise prozatím 110, zatímco opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) 41. Kandidát ZANU-PF zřejmě vyhraje i prezidentské volby, ty už MDC označilo za zmanipulované, uvedly v úterý BBC a agentura AFP.

Zimbabwská žena u voleb Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters
Volby v Zimbabwe změnu nepřinesly, opozice výsledky odmítá

ZANU-PF úřadujícího prezidenta Emmersona Mnangagwy, který nahradil odstaveného Roberta Mugabeho, podpořili voliči na venkově. Strana má stále naději na zisk dvoutřetinové většiny, díky které by mohla měnit ústavu. Ještě není rozhodnuto o obsazení 59 křesel.

Příznivce opoziční MDC se raduje z údajného volebního vítězství

Foto: Tsvangirayi Mukwazhi, ČTK/AP

Zimbabwští voliči vybírali v pondělí kromě poslanců také novou hlavu státu. Podle agentury Reuters aktuální výsledky parlamentních voleb naznačují, že by se mohl prosadit 75letý Mnangagwa zvaný kvůli svému tvrdému postupu krokodýl.

V úterý přitom MDC za vítěze prezidentských voleb prohlásilo svého kandidáta, 40letého Nelsona Chamisu. MDC má podporu ve městech a volby označila za zmanipulované. [celá zpráva]

Příznivci opoziční MDC oslavují v centrále Harare.

Foto: Mujahied Safodien, ČTK/AP

Podle volební komise by výsledky prezidentských voleb mohly být známy až v pátek či v sobotu. Pokud žádný kandidát nezíská více než polovinu hlasů, bude se osmého září konat druhé kolo.

Pondělní volby v Zimbabwe byly první po sesazení dlouholetého vůdce země Roberta Mugabeho. Účast přesáhla 70 procent a na průběh voleb dohlíželi mezinárodní pozorovatelé.

Mugabe zemi vládl 37 let; jeho vláda byla poznamenána korupcí, diplomatickou izolací a způsobila hlubokou krizi v zemi, jež měla dříve dobré hospodářské výsledky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků