Hlavní obsah
Tanker Sirius Star na otevřeném moři Foto: Reuters

VIDEO: Somálští piráti propustili unesený obří tanker

Somálští piráti propustili na svobodu saúdskoarabský tanker, který unesli v půlce listopadu. Uvedla to v pátek německá tisková agentura DPA s odkazem na saúdskoarabské ministerstvo ropného průmyslu.

Tanker Sirius Star na otevřeném moři Foto: Reuters
VIDEO: Somálští piráti propustili unesený obří tanker

Osvobození lodi potvrdil agentuře AFP i velitel somálských pirátů Muhammad Said. "Všichni naši muži již opustili Sirius Star. Loď je svobodná, posádka je volná," sdělil telefonicky agentuře Said. Ujistil, že žádný člen posádky ani nikdo z pirátů nebyl během zajetí zraněn.

Piráti podle jednoho ze svých členů žádali více peněz, ale nakonec souhlasili se třemi milióny dolarů za loď s nákladem ropy za více než 100 milionů dolarů.

"Poslední ozbrojená skupina opustila Sirius Star a loď vyplula do bezpečných vod," řekl zástupce společnosti Aramco Andrew Mangura, která loď vlastní.

Lod´ Sirius Star piráti unesli v Indickém oceánu v druhé půlce listopadu. Byla to jejich největší kořist. Tanker je dlouhý 330 metrů a uveze až 318 tisíc tun suroviny.

Přepravoval ropu za 100 miliónů dolarů. Jeho únos nakrátko zvedl ceny ropy.

foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek

Za novou loď spuštěnou na vodu v roce 2008, která patřila společnosti Aramco, chtěli piráti původně 25 miliónů dolarů. Pak snížili výkupné na 15 miliónů dolarů.

Za jakých podmínek byla loď propuštěna, není známo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků