Hlavní obsah

VIDEO: Japonsko-americký štít u Havaje selhal

Japonští námořníci na válečné lodi Čokaj u Havaje ve středu nezvládli sestřelit balistickou střelu v rámci testování obranného štítu, vyvíjeného ve spolupráci Japonska a Spojených států. Oznámilo to ve čtvrtek japonské ministerstvo obrany.

VIDEO: Japonsko-americký štít u Havaje selhal

Čokaj v rámci cvičení za 55 miliónů dolarů zkoušel u Havaje raketu SM-3. Selhalo zaměřování. Obranná hlavice falešnou útočnou raketu našla, ale v poslední chvíli zase ztratila. Uvedla to agentura Reuters.

Jde celkem o čtvrtý z dvaceti testů amerického systému Aegis, který neuspěl. Japonsko naposledy úspěšně otestovalo SM-3 u Havaje před rokem. Letos v září byla zase úspěšná zkouška antirakety Patriot PAC-3.

Tokio zahájilo těsnější spolupráci s Washingtonem na protiraketové obraně po přeletu severokorejské rakety Taepodong-1 přes severní Japonsko v roce 1998. Do loňska vykonávaly zkoušky protiraketového systému jen Spojené státy.

Japonsko plánuje dokončení svého raketového štítu do počátku roku 2011. Patrioty by měly být umístěny na jedenácti jeho základnách, rakety SM-3 zase na čtyř válečných lodích vybavených systémem Aegis.

Protiraketový systém japonského námořnictva

Kopíruje americký systém Aegis. Využívá antirakety Standard Missile (SM-3) a Patriot PAC 3, které narozdíl od raket SM ničí střely po návratu do atmosféry.

Japonsko do programu do počátku roku 2008 investovalo v přepočtu na 200 miliónů korun.

Japonsko má podle listu The Daily Telegraph pátý největší vojenský rozpočet na světě. Armáda zaměstnává přes 230 tisíc Japonců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků