Hlavní obsah
 

Ve Vietnamu zavřeli kvůli koronaviru desetitisícové město

Vietnamské město Son Loi, které leží asi 30 kilometrů od metropole Hanoje, úřady na dvacet dnů uzavřely. Důvodem je osmý nakažený koronavirem Covid-19. V karanténě se tak ocitlo kolem deseti tisíc tamějších obyvatel. Podle vietnamského ministerstva zdravotnictví je to první případ takové karantény v zemi.

 
Ve Vietnamu zavřeli kvůli koronaviru desetitisícové město

„Zůstaneme všichni v obci a budeme pracovat na rýžovištích a zahradách,“ citovala agentura AFP občana jménem Tran Van Minh.

Podle něj ve městě nakazila jedna nemocná žena své příbuzné. Koronavirem, který se od prosince šíří z Číny, je ve Vietnamu nakaženo 15 lidí.

Podle čerstvé statistiky virus v Číně zabil přes 1300 lidí a celkově v Číně i ve světě je nakaženo kolem 60 tisíc lidí. Čína změnila metodiku registrace mrtvých a nakažených, takže z ohniska nákazy, z provincie Chu-pej, jen za středu nahlásili 242 úmrtí a více než 14 800 nakažených.

Nově k diagnostice stačí i rentgen plic, zatímco dosud se započítávaly jenom případy potvrzené laboratorně.

Změna metodiky podle agentur vyvolává nedůvěru v postup Číny. AFP napsala, že úřady jej zdůvodňují tím, že se o nemoci a jejích symptomech už více ví. Snahou je také zkrátit dobu, v níž se může nemocný začít léčit.

Profesor a odborník na infekční choroby Kentaró Iwata z univerzity v japonském městě Kóbe řekl, že se při takových infekcích mohou použít dvě metody - buď širokoplošné vyhledávání, které má zabránit tomu, aby se nemocní dostávali mezi ostatní občany, nebo přesná diagnostika. „To je vždycky dilema,“ řekl Iwata a dodal, že chápe, že se úřady v provincii Chu-pej rozhodly pro tu první.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků