Hlavní obsah
Severokorejské jaderné zařízení Jongbjon na snímku z roku 2008 Foto: Kyodo/Files, Reuters

V severokorejské laboratoři na plutonium zaznamenali podezřelou aktivitu

Americké satelity v uplynulých týdnech zaznamenaly podezřelou aktivitu v hlavním jaderném komplexu Jongbjon v Severní Koreji. Jak uvedl web 38 North, opakovaně byl zachycen kouř vycházející z tamní laboratoře na výrobu plutonia.

Severokorejské jaderné zařízení Jongbjon na snímku z roku 2008 Foto: Kyodo/Files, Reuters
V severokorejské laboratoři na plutonium zaznamenali podezřelou aktivitu

„Kouř byl dříve vídán jen zřídka a během uplynulé zimy nebyl zaregistrován vůbec,“ upozornil web, který vedou výzkumníci z Johns Hopkinsonovy univerzity. Autoři zprávy doplnili, že zatím není jasné, zda Severokorejci spustili výrobu.

Severokorejský režim ale už před časem deklaroval svůj zájem používat plutonium a na počátku roku ohlásil, že při nově provedeném jaderném testu bylo plutonium využito.

Šéf amerických tajných služeb James Clapper už v únoru varoval, že KLDR uvedla svůj reaktor na plutonium znovu do provozu a „během několika týdnů až měsíců“ v něm obnoví výrobu.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Stanice BBC tehdy upozorňovala, že by reaktor v Jongbjonu za plného provozu mohl každoročně vyrobit dostatek plutonia pro jednu bombu.

Související témata:

Věž čučche se sochou dělníka, rolníka a představitele inteligence

Foto: Profimedia.cz

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Foto: Reuters

KLDR se několikrát v minulosti zavázala zastavit výrobu v Jongbjonu a v roce 2008 dokonce zničila chladicí věž, před třemi lety ale provoz zase obnovila kvůli novým sankcím ze strany USA a OSN, jež následovaly po třetím jaderném testu Severokorejců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků