Hlavní obsah
Šéf Pákistánské muslimské ligy Naváz Šaríf Foto: Pakistan Muslim League, Reuters

V Pákistánu se rozpadla vládní koalice

Pákistánská muslimská liga expremiéra Naváze Šarífa končí spolupráci s hlavní vládní stranou Asífa Alího Zardarího, vdovce po zavražděné expremiérce Bénazír Bhuttové. Šaríf to v pondělí oznámil v Islámábádu. Kandidát na prezidenta Zardárí má i tak dostatečnou podporu napříč spektrem.

Šéf Pákistánské muslimské ligy Naváz Šaríf Foto: Pakistan Muslim League, Reuters
V Pákistánu se rozpadla vládní koalice

Zardarího Pákistánská lidová strana (PPP) podle Šarífa porušila sliby. „Nenalézáme jediný paprsek naděje,“ řekl Šaríf. Někdejší premiér dodal, že jeho strana bude v opozici hrát konstruktivní roli. Jeho strana se s PPP rozcházela v názoru na prezidentského kandidáta a návrat soudců, které loni odvolal odstoupivší prezident Parvír Mušaraf.

Na prezidentský úřad kandiduje Zardarí. Šaríf teď oznámil, že jeho strana postaví protikandidáta. Zardarí má i po krachu spolupráce s Šarífem největší šance na zvolení, podporuje ho hned několik stran. Volby se konají 6. září. Parvíz Mušaraf z funkce odstoupil před týdnem na nátlak vládního bloku.

V debatě ohledně opětovného dosazení odvolaných soudců hrají roli obavy PPP, že by soudci mohli zrušit amnestii, která loni umožnila Zardarímu a Bhuttové návrat do vlasti. Zardarímu by tak hrozila žaloba kvůli dávným nařčením z korupce.

Turbulence na pákistánské politické scéně pokračují v době ekonomické recese a rostoucí hrozby ze strany islámských radikálů. Právě kvůli ní vláda v pondělí postavila mimo zákon radikální hnutí Tálibán.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků