Hlavní obsah
Katastrofální záplavy v KLDR Foto: ČTK/AP

V KLDR po záplavách nejméně 169 mrtvých

Téměř o polovinu zvýšily severokorejské úřady bilanci mrtvých po nedávných záplavách a tajfunu, které zasáhly Severní Koreu. Podle agentury AFP zemřelo nejméně 169 osob a ani tento údaj nemusí být konečný - na 400 lidí je stále ještě pohřešováno.

Katastrofální záplavy v KLDR Foto: ČTK/AP
V KLDR po záplavách nejméně 169 mrtvých

Na přelomu července a srpna Severokorejci registrovali 119 mrtvých a na 84 000 lidí bez přístřeší. Nová bilance hovoří o 212 000 obyvatel, které živel připravil o střechu nad hlavou. Zvýšil se rovněž počet poničených budov na více než 1400 objektů a rozsah vyplavené či jinak poškozené zemědělské půdy na více než 65 000 hektarů.

Záplavové lijáky zasáhly letos v létě Severní Koreu ve dvou vlnách - poprvé na přelomu června a července a podruhé koncem července. Velká voda mimo jiné poničila i některé uhelné doly, které pomáhají zajišťovat většinu energetických potřeb země.

Kvůli přírodní pohromě nejvíce postižené oblasti navštívili představitelé Organizace spojených národů, která se dlouhodobě podílí na zahraniční humanitární potravinové pomoci pro Severní Koreu. Podle OSN jsou na potraviných darech závislé dvě třetiny ze 24 miliónů obyvatel této asijské země a záplavy, které následovaly po období sucha, problémy Severokorejců se získáváním potravin z vlastních zdrojů jen prohloubí.

Nedávná zpráva světové organizace upozorňovala, že přes sedm miliónů obyvatel KLDR čelí "chronické chudobě" a každé třetí severokorejské dítě je kvůli špatné stravě nedostatečně vyvinuté.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků