Hlavní obsah
Ontlametse Phalatseová s prezidentem JAR Jacobem Zumou. Záběr z videa Foto: Profimedia.cz

V JAR zemřela první černoška se syndromem předčasného stárnutí

V Jihoafrické republice zemřela v 18 letech žena, které byl jako vůbec první černošce v JAR diagnostikován syndrom předčasného stárnutí. Lékaři jí původně nedávali naději, že se dožije 14 let.

Ontlametse Phalatseová s prezidentem JAR Jacobem Zumou. Záběr z videa Foto: Profimedia.cz
V JAR zemřela první černoška se syndromem předčasného stárnutí

Ontlametse Phalatseová byla v JAR velmi známá a jako první pacientce s progerií se jí tam přezdívalo První dáma. Známá se stala díky dokumentárnímu filmu, který byl natočen o jejím životě. Využila své „slávy” k povzbuzování lidí k aktivnímu životu.

Veřejně se slavily milníky jejího života, například 16. narozeniny, účast na maturitním plese a nakonec i osmnáctiny, které s ní slavil i prezident Jacob Zuma. Ten se nyní připojil k těm, kdo projevili soustrast rodině a Phalatseovou v ní označil za „mimořádné dítě Jihoafrické republiky”.

Progerie neboli syndrom předčasného stárnutí se u dětí může projevit už v 18. měsíci života. Nemocní se dožívají maximálně 20 let, v průměru jenom 13 až 15 roků. Symptomem je urychlený rozvoj stařeckého vzhledu, takže nemocní mohou vypadat i jako osmdesátileté osoby. Rozvíjejí se u nich choroby typické pro stáří, plešatí, zastavuje se růst. Nejčastějšími příčinami úmrtí jsou mrtvice nebo infarkt. Proti onemocnění, které postihuje jednu ze čtyř miliónů osob, není znám žádný lék.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků