Hlavní obsah
Dělníci v ochranných oděvech pracují ve zničené elektrárně Fukušima 1. Foto: Issei Kato, Reuters

V Japonsku obvinili tři lidi kvůli fukušimské tragédii

Tři lidé z bývalé energetické společnosti Tepco byli obviněni z nedbalosti kvůli katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima po zemětřesení 11. března 2011. Půjde o první tři lidi, kteří budou kvůli katastrofě souzeni.

Dělníci v ochranných oděvech pracují ve zničené elektrárně Fukušima 1. Foto: Issei Kato, Reuters
V Japonsku obvinili tři lidi kvůli fukušimské tragédii

Mezi stíhanými je i ředitel už zaniklé společnosti Tepco (Tokio Electric Power Company) Cunehisa Kacumata. Stejně jako dva další vedoucí představitelé firmy byl obviněn z profesní nedbalosti. Nikdo z nich ale neskončil ve vazbě.

Stíhání je podle BBC překvapivé, protože prokuratura je už dvakrát odmítla na základě nedostatečných důkazů.

O stíhání rozhodl občanský výbor. Podle něj elektrárnu nezabezpečili dostatečně proti vlně tsunami.

Podle japonské televize NHK trojice vinu nepřizná s tím, že nemohla předpokládat tak velkou vlnu tsunami. Po zemětřesení bylo vydáno varování před tsunami, ale jen desetimetrovou. Na takto velké vlny bylo pobřeží chráněno vlnolamy.

Záběr na poškozenou jadernou elektrárnu ve Fukušimě.

Foto: Kyodo, Reuters

Jenomže některé vlny nakonec měly 24 a největší dokonce 38,9 metru. Voda pronikla až do vzdálenosti 15 km od pobřeží. Dorazila deset minut po otřesu.

Související téma:

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Elektrárna byla zabezpečena proti zemětřesení o maximální síle sedmi stupňů, ale to z 11. března mělo sílu devíti stupňů. Zemětřesení a následná vlna si vyžádaly na 16 000 mrtvých a 2600 pohřešovaných. Vlnou tsunami byla zasažena i elektrárna Fukušima 1, kde bylo vyřazeno chlazení. Reaktory se kvůli tomu začaly přehřívat a částečně se roztavily. Přitom unikl radioaktivní materiál. Zásah v elektrárně trval dlouhé měsíce a opakovaně z ní unikla radioaktivní voda.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků