Hlavní obsah
Proti některým druhům virů se lze očkovat. Foto: Igor Šefr, Právo

V Číně zemřeli dva lidé na doposud málo známý vir ptačí chřipky

V Šanghaji byly zaznamenány dva případy úmrtí na doposud málo známý typ ptačí chřipky. Agentura AP uvedla, že jde o první registrované případy úmrtí na tento druh chřipky. Podle čínských úřadů zatím není jasné, jak se oběti nakazily. Nepotvrdilo se však, že by došlo k přenosu mezi lidmi.

Proti některým druhům virů se lze očkovat. Foto: Igor Šefr, Právo
V Číně zemřeli dva lidé na doposud málo známý vir ptačí chřipky

Čínská státní komise pro zdraví a rodinné plánování informovala, že virem H7N9 se nakazila také třetí osoba. Jde o ženu a její zdravotní stav je kritický.

Nic podle sdělení komise nenasvědčuje tomu, že by se postižení nakazili mezi sebou. Nejsou ani známky onemocnění někoho z 88 lidí z nejbližšího okolí infikovaných.

Virus ptačí chřipky H7N9 je považován za málo choroboplodný typ, který není snadno přenositelný mezi lidmi. Převážnou většinu úmrtí lidí na ptačí chřipku má na svědomí virus H5N1.

Jeden ze zemřelých mužů z Šanghaje, kterému bylo 87 let, onemocněl 19. února a skonal o osm dní později. U druhého, sedmadvacetiletého muže choroba propukla 27. února a 4. března jí podlehl. Pětatřicetiletá žena, která je virem rovněž nakažena, onemocněla 9. března a stále je v péči lékařů.

Ptačí chřipka se přenáší na člověka jen zřídka a pouze při přímém styku s nakaženou drůbeží. Má však potom vysokou úmrtnost - nepřežije ji více než polovina nakažených. Nepřenáší se nicméně zatím vzduchem, ani z člověka na člověka. Experti se však obávají, že by zmutovaný virus ptačí chřipky, přenosný vzduchem z člověka na člověka, mohl vyvolat pandemii horší, než byla vlna španělské chřipky. Ta si v letech 1918 až 1919 vyžádala 20 až 40 miliónů obětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků