Hlavní obsah
Australská policie u spáleniště u Kingslake Foto: Daniel Munoz, Reuters

V Austrálii zatkli první podezřelé ze žhářství

Australská policie zadržela dvojici lidí kvůli podezření, že založili oheň, který si v uplynulých dnech na jihu země vyžádal nejméně 181 obětí. Vyšetřovatelé se domnívají, že nejméně dva z více než tří desítek požárů byly založeny úmyslně.

Australská policie u spáleniště u Kingslake Foto: Daniel Munoz, Reuters
V Austrálii zatkli první podezřelé ze žhářství

Policie odmítla zveřejnit podrobnosti. Dvojici vyslýchá a nevznesla zatím žádná obvinění. Ve středu agentury informovaly, že žhář, kterého policie podezřívá ze založení jednoho ohně, byl pravděpodobně mladý muž vedený touhou po uznání a moci. Může prý jít o samotáře z chudšího prostředí.

Mezitím přes čtyři tisíce hasičů pokračují v úsilí zneškodnit 21 požárů, které zuří dál. Jde o nejtragičtější požáry v australských dějinách. Zabily nejméně 181 lidí, úřady se však obávají, že mrtvých může být až 300. Jen v městečku Marysville mají trosky domů ukrývat desítky lidí a v některých případech je obtížné rozeznat, zda jde o pozůstatky jedné či dvou spečených osob. Živel připravil o domov na 5000 lidí.

Úřady ve státě Viktoria se domnívají, že žháři byli příčinou požáru v Churchillu asi 140 kilometrů jihovýchodně od Melbourne a nejasná je příčina vzplanutí ohně právě u Marysvillu. Premiér Viktorie John Brumby varoval, že žháři budou obviněni ze zabití, za což jim hrozí až 25 let za mřížemi.

V Melbourne naměřili přes 46 stupňů

Za šířením požárů však stojí zejména nebývalá vedra v uplynulých týdnech. V sobotu, kdy byl oheň nejrozsáhlejší, naměřili v Melbourne 46,4 stupně Celsia. Teploty mezitím klesly, požáry však živí nárazový vítr. John Brumby přiznal, že mnoho lidí nebylo před živlem včas varováno.

Požáry zničily na tisíc domů a spálily 365 000 hektarů půdy. Zhruba 500 lidí utrpělo zranění. Mohly zahynout milióny zvířat.

Ve Viktorii ve čtvrtek mají smuteční den.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků