Hlavní obsah
Kandahár Foto: Novinky

V Afghánistánu zajali třicet Hazárů

Neidentifikovaný ozbrojený gang zastavil v pondělí večer na jihu Afghánistánu dva autobusy jedoucí z Kandaháru do Kábulu a zajal asi třicet Hazárů. V úterý to oznámil přepravce, uvedla agentura Reuters.

Kandahár Foto: Novinky
V Afghánistánu zajali třicet Hazárů

„Naši řidiči ozbrojencům zastavili, protože měli armádní uniformy. Požadovali dokumenty,“ řekl v Kandaháru manažer dopravce Násir Ahmad. Naopak představitel místní samosprávy Abdul Chalik sdělil AP, že byli v černém a měli na obličejích masky. K etnické identitě dodal manažer: „Podle ostatních cestujících byli většinou zadrženi Hazárové.“

Lidé z jiných etnik a všechny ženy a děti nechali jet. Panují ale obavy, že mezi zajatými jsou i představitelé vlády.

Hazárové jsou turkické etnikum. V době největšího rozkvětu Chazarská říše sahala od Kavkazu ke Kaspickému moři do Povolží. V dnešní době jde o čtvrté nejpočetnější etnikum v Afghánistánu, představuje čtvrtinu obyvatel. Na rozdíl od ostatních ale nevyznávají sunnitský islám, ale šíitský. Proto byli za vlády Tálibánu pronásledováni jako odpadlíci.

K únosu se zatím nikdo nepřihlásil, ale z náboženských důvodů je možné, že ho provedl Tálibán. Loni v červenci tálibové zastavili v provincii Chót dva minibusy a zastřelili čtrnáct Hazárů.

Osud unesených není známý. „Vyšetřujeme, kam tyto lidi odvedli,“ uvedl tajemník policejního prezidenta provincie Zábul Ghulum Džilani Sachi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků