Hlavní obsah
Vojáci a příslušníci speciálních sil na místě útoku separatistů v Narathivatu Foto: Surapan Bonnthanom, Reuters

Už 4300 obětí si vyžádal boj separatistů na jihu Thajska

Už 4300 oběti si vyžádal od roku 2004 boj muslimských separatistů za odtržení tři provincií na jihu buddhistického Thajska. V noci na čtvrtek v neobvykle dobře organizovaném útoku skupina 40 separatistů napadla armádní bázi a zabila čtyři vojáky. Ukazuje to rostoucí sílu separatistů.

Vojáci a příslušníci speciálních sil na místě útoku separatistů v Narathivatu Foto: Surapan Bonnthanom, Reuters
Už 4300 obětí si vyžádal boj separatistů na jihu Thajska

Rebelové zaútočili na základnu v Nararivatu ze dvou stran, zastřelili čtyři vojáky, a zranili čtyři další, odpálili bomby a zapálili budovu, ze které odnesli 50 pušek a 5000 nábojů.

Vzbouřenci dosud většinou jen kladli nálože nebo stříleli za jízdy z motocyklů. I tak je ale kvůli nim na jihu země dislokováno asi 60 000 vojáků, kteří mají vzbouřence potlačit. Donedávna tvrdili, že se jim to podařilo.

Bezpečnostní složky na místě bombového útoku na jihu Thajska v provincii Jala

Foto: Surapan Bonnthanom, Reuters

Ve čtvrtek ale vybuchla i bomba na silnici v provincii Jala. Zraněni byli dva policisté.

„Poslední útoky ukazují, že radikální hnutí žije a vede válku proti thajskému státu,“ komentoval situaci britský expert na politiku jihovýchodní Asie Duncan McCargo z Leedské univerzity.

Prodloužen výjimečný stav

Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva, který navštívil oblast na začátku týdne, sliboval, že ukončí výjimečný stav v některých oblastech. Nakonec jej vláda v úterý prodloužila o další tři měsíce

Vojáci na místě útoku separatistů v Narathivatu

Foto: Surapan Bonnthanom, Reuters

Podle korespondenta BBC Alastaira Leitheada jsou vzbouřenecké skupinky malé a nemají centrální velení. Nejsou ani napojené na žádnou z  teroristických sítí radikálních muslimů. Požadují autonomii, protože oblast Pattání byla dříve polosamostatným sultanátem spadajícími pod Malajsii. Teprve před sto lety oblast ovládlo Thajsko.

Podle McCarga nedokáže Vedžadžíva problém s muslimskými Thajci malajského původu řešit, k čemuž přispívají i vleklé spory mezivládou a opozicí, které se střídají po mohutných protestech u moci.

Zabití vojáci při přepadu posádky v Narathivatu

Foto: Surapan Bonnthanom, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků