Hlavní obsah
Američtí vojáci ve Vietnamu Foto: Profimedia.cz

USA se budou podílet na likvidaci chemikálií po vietnamské válce

Pětatřicet let po konci války ve Vietnamu se zástupci USA a Vietnamu domluvili na likvidaci nejproblematičtějšího dědictví konfliktu - následků používání chemikálií Agent Orange. Odstranění chemikálií z přírody a léčba postižených osob vyjde na 300 miliónů dolarů (asi 6,3 miliardy korun). Napsala o tom agentura AP. USA v této asijské zemi neúspěšně bojovaly v letech 1960 až 1973.

Američtí vojáci ve Vietnamu Foto: Profimedia.cz
USA se budou podílet na likvidaci chemikálií po vietnamské válce

Společná komise amerických a vietnamských politiků, vědců a občanských zástupců dnes zveřejnila plán, podle kterého by měly USA a další dárci poskytovat po dobu deseti let každoročně 30 miliónů dolarů (asi 626 miliónů korun). Americká vláda by se měla na financování podílet asi z poloviny, zbylou část by měly věnovat různé nadace a další dárci.

Třetina celkové částky půjde na odstraňování toxických dioxinů z vietnamské přírody. Dioxiny zde zůstaly po používání známého herbicidu Agent Orange. Ten pokusně používaly americké jednotky, aby měly po opadání listí ze stromů lepší přehled o pohybu nepřátelských sil.

Zbylé dvě třetiny peněz budou vynaloženy na léčbu postižených osob, u nichž se předpokládá, že za jejich obtížemi stojí rovněž následky Američany rozprašovaných chemikálií.

Washington se k otázce nápravy spáchaných škod stavěl po dlouhá léta chladně. Američtí představitelé požadovali vědecké důkazy o tom, že chemikálie skutečně způsobovaly zdravotní problémy.
Armáda USA rozprášila mezi lety 1962 a 1971 nad čtvrtinou bývalého Jižního Vietnamu asi 75 miliónů litrů herbicidů. Chemikálie poničily asi dva milióny hektarů lesa a dalších 200 000 hektarů zemědělské půdy.
Dopady dioxinů na lidské zdraví jsou spojovány s rakovinou a vrozenými defekty. Vietnamský Červený kříž odhaduje, že následky používání chemikálií trpí až tři miliony osob.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků