Hlavní obsah

USA přesunují na Guam raketový systém, napětí na Korejském poloostrově roste

Americká armáda dala na tichomořský ostrov Guam přesunout protiraketový štít kvůli hrozbám Severní Koreje, že na USA zaútočí. Napětí na Korejském poloostrově nadále roste. Severekorejci pohrozili jaderným útokem a přesunuli na východní pobřeží země raketu, zřejmě dosud nevyzkoušenou střelu Musudan s doletem 3000 kilometrů.

USA přesunují na Guam raketový systém, napětí na Korejském poloostrově roste

„Jihokorejské a americké výzvědné služby zaznamenaly náznaky, že sever přemístil objekty, které vypadají jako raketa středního doletu,“ uvedla jihokorejská agentura Jonhap s odkazem na zdroje z vládní administrativy. Stalo se tak poté, co severokorejská armáda uvedla, že může zahájit jaderný útok na Spojené státy. [celá zpráva]

BEZ KOMENTÁŘE: Mobilní raketový systém THAAD v akci

Generální štáb severokorejské armády ve středu informoval Washington, že Spojené státy budou „rozbity prostředky menšího, lehčího a diverzifikovaného jaderného útoku“. „Nelítostná operace revolučních branných sil byla v tomto ohledu v konečné fázi prozkoumána a schválena,“ stálo v prohlášení.

Pentagon v reakci oznámil přesunutí mobilního systému THAAD s radarem AN/TPY-2 a antiraketami na Guam.

Mobilní protiraketový systém THAAD

Foto: Yahoo Maps

Není jasné, zda je přemístěná severokorejská raketa vybavená hlavicí, anebo ji Severokorejci jen vystavili kvůli odstrašení.

V dosahu střely Musudan je Jižní Korea, Japonsko, ale možná také americký ostrov Guam v Tichomoří. Podle Jonhap mají experti za to, že KLDR dosud rakety neotestovala. Je tedy možné, že chystá raketovou zkoušku.

Americká armáda má v Jižní Koreji i chemickou jednotku.

Foto: Lee Jae-Won, Reuters

Napětí roste

KLDR v posledních dnech vystupňovala rétoriku vůči USA a Jižní Koreji, vypověděla příměří s jižním sousedem, uzavřela společnou průmyslovou zónu v Kesongu a pohrozila i útokem na americkou pevninu. To ale podle odborníků není v jejích technických možnostech.

Dostřel severokorejských raket

Foto: David Ryneš, Novinky

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Chemické cvičení americké armády v Jižní Koreji

Video: Reuters

Američané reagovali přesunutím nejmodernější bojové techniky ke Korejskému poloostrovu včetně bombardérů B-2 a letounů F-22. Ve středu pak americký ministr obrany Chuck Hagel uvedl, že některé kroky Severokorejců představují „skutečnou hrozbu“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků