Hlavní obsah
Památník Azadi v Teheránu. Ilustrační foto Foto: Jan Rovenský, Právo

USA považují Írán za kmotra terorismu

Za hlavního sponzora terorismu mezi světovými státy označilo ve středeční zprávě americké ministerstvo zahraničí Írán. Teheránu se v dokumentu vyčítá i „eskalace konfliktů a podkopávání amerických zájmů“ v Sýrii, Jemenu, Iráku, Bahrajnu, Afghánistánu a Libanonu.

Památník Azadi v Teheránu. Ilustrační foto Foto: Jan Rovenský, Právo
USA považují Írán za kmotra terorismu

Souběžně se zveřejněním zprávy šéf americké diplomacie Mike Pompeo v rozhovoru se stanicí Fox News pohrozil mezinárodním firmám tvrdými postihy, pokud budou s Teheránem obchodovat i po 4. listopadu, kdy nové protiíránské sankce Washingtonu začnou naplno platit.

Pompeo také sepsul svého předchůdce Johna Kerryho za to, že se setkává s íránským vedením a nabádá je, aby počkali, až v Bílém domě usedne jiný prezident.

Je čas, aby Kerry šel, míní Pompeo

Podle šéfa americké diplomacie tak podkopává americkou politiku. „Ministr Kerry nedokáže odejít. Až budu já exministrem, zmizím,“ řekl Pompeo.

Brian Hook, zvláštní poradce Bílého domu pro Írán, ale zároveň vzkázal, že Spojené státy stále stojí o vyjednání nové mezinárodní jaderné dohody s Teheránem poté, co tu předchozí administrativa nynějšího prezidenta Donalda Trumpa vypověděla, podotkl web Middle East Eye.

Írán předchozí Trumpovy nabídky na setkání na nejvyšší úrovni odmítl s tím, že USA už nedůvěřuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků