Hlavní obsah

Učinil ze mě lepšího člověka, pronesl Obama na rozloučení s Mandelou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Johannesburg
Aktualizováno

Na johannesburském fotbalovém stadiónu FNB začal v úterý pietní akt za zesnulého nositele Nobelovy ceny míru, velkého bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandely. Stadión zaplnily navzdory silnému dešti desetitisíce Jihoafričanů, zahřívajících se tancem. Část míst proto zůstala prázdných. Projev proneslo mnoho politiků, americký prezident Barack Obama si za ten svůj vysloužil dlouhý potlesk.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Světoví státníci se sešli na pohřbu Nelsona MandelyVideo: Reuters

 
Článek

Ceremoniál začal kvůli silnému dešti později. „Nebyli jsme schopni dešti zamezit, je to přesně počasí, které by si Mandela přál. Říká se, že když prší na váš pohřeb, tak to znamená, že vás Bůh přivítal,” řekl na úvod jihoafrický prezident Jacob Zuma.

Poté následovala ekumenická bohoslužba, kdy hovořili rabín, hinduistický duchovní, muslim a křesťan. Po dlouhých vzpomínkách jeho spoluvězně krátce promluvili jeho potomci. Označili ho jako velký strom, který padl.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun zdůraznil, že tento největší z baobabů zanechal kořeny, které přetrvávají i po jeho smrti: „I na tomto stadiónu, na této tribuně vidíme vůdce, kteří zastávají různá stanoviska, ale všichni jsme tady sjednoceni. Nelson Mandela nám ukázal cestu rukou větší než tento stadión a srdcem větším než tento stadión. Spojili jsme se ve svém smutku, ale zároveň i v oslavě velkého života a tohoto duhového národa a země. Mandela vytvořil tuto duhovou zemi.“

„Byl to velký syn Afriky a ikona světa, řekla Nkosazana Dlamini Zumová za Africkou unii a dodala. „Jako jeden z mladých militantů Mandela pochopil, že africké zápasy jsou svázané.“ Na závěr uvedla „Bůh požehnej Africe a světu.“

Foto: Siphiwe Sibeko, Reuters

Jihoafričané se přicházejí na stadion rozloučit s Mandelou

Obama varoval před zneužitím odkazu

„Jeho boj byl vaším bojem, jeho triumf byl i vaším triumfem, vaše důstojnost a vaše naděje se promítly do jeho života a vaše svoboda a demokracie jsou jeho odkazem. Těžko stručně vyjádřit takový odkaz,“ řekl Obama, který ho označil na obra historie, který proměnil životy miliardy lidí: „Učinil ze mne lepšího člověka?“ řekl a přiznal, jak ho ovlivnil jeho boj proti rasismu.

„Madiba (kmenové jméno Mandely) byl velkým posledním osvoboditelem 20. století. Jako Gándhí vedl hnutí odporu, které nemělo na začátku žádnou naději. Jako Martin Luther King byl hlasem utlačovaných.“

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Americký prezident Barack Obama

Obama zdůraznil, že Mandela nechtěl být vnímán jako ikona, „Madiba trval na tom, aby s námi sdílel své pochyby a strach. Vedle úspěchů tu byla celá řada omylů. Já nejsem svatý, říkal.“

První americký černošský prezident zmínil i jeho proměnu: „Mandela zdědil po svém otci rebelskou duši a smysl pro spravedlnost a sdílel hněv, který po staletí pošpinil černé duše. Mandela zkrotil svůj hněv. Snažil se bojovat na mírové platformě. Na své inauguraci přivítal i své věznitele. Člověk jako Madiba neosvobozuje jen vězně, ale i věznitele.“

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Mezi smutečními hosty nechybí vdova po Mandelovi, Bono, či David CameronVideo: Reuters

Obama zmínil, že stejně jako JAR musely USA překonat staletí rasové segregace. „Musíme zabránit tomu, aby nás dosažení pokroku zaslepilo. Musíme dál bojovat za rovnost.” Zmínil, že si v dnešním světě mnoho lidí přisvojuje Mandelovy myšlenky v sociální oblasti a v boji proti rasismu. Ale nechtějí odstraňovat další nerovnosti.

Obama také uvedl, že ve vězení vybrousil své myšlenky, ale že nikdy nedělal kompromisy a odmítl být propuštěn, i když ostatní jeho spolubojovníci propuštěni byli.

Lidé ocenili Mandelu

Jedna z účastnic piety Shadida Roweová řekla: „Jádrem Mandelova života byla humanita, proto jsem dnes tady a proto jej svět oslavuje.“ Ještě dodala, že i on změnil její život svým bojem proti apartheidu: „Díky němu jsem byla uznána za lidskou bytost.“

V Praze na jihoafrickém velvyslanectví podepsal v úterý kondolenční listinu prezident Miloš Zeman.

Foto: Kancelář prezidenta republiky

Miloš Zeman podepsal kondolenční listinu

Mandela zemřel minulý týden ve čtvrtek ve věku 95 let.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Lidé se shromažďují k uctění památky Nelsona MandelyVideo: Reuters

Reklama

Související témata:

Související články

Zemřel Nelson Mandela

Ve věku 95 let zemřel ve čtvrtek světově proslulý bojovník proti apartheidu a pozdější prezident Jihoafrické republiky Nelson Mandela. Oznámila to nynější...

Výběr článků

Načítám