Hlavní obsah
Americký prezident Donald se svým čínským pretějškem Si Ťin-pchingem na summitu G-20 v Ósace Foto: Susan Walsh, ČTK/AP

Trump se sešel se Si Ťin-pchingem. USA a Čína obnoví obchodní jednání, nová cla nebudou

Americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se v sobotu domluvili, že obnoví jednání o vzájemné obchodní dohodě, která má vyřešit celní válku. Šéf Bílého domu označil pozorně sledovanou schůzku za vynikající, obě země jsou podle něj teď opět „na správné cestě”.

Americký prezident Donald se svým čínským pretějškem Si Ťin-pchingem na summitu G-20 v Ósace Foto: Susan Walsh, ČTK/AP
Trump se sešel se Si Ťin-pchingem. USA a Čína obnoví obchodní jednání, nová cla nebudou

Trump také uvedl, že prozatím nehodlá zavádět další cla na dovoz čínského zboží. Dodal, že Čína začne kupovat více amerických zemědělských produktů.

Celní válka mezi USA a Čínou se naplno rozhořela loni v březnu, kvůli sporu trpí světová ekonomika i finanční trhy. Společné rozhovory, jejichž výsledkem měla být obchodní dohoda, ztroskotaly v květnu. Nyní by v nich zástupci obou zemí mohli pokročit.

Nová cla zatím nebudou

Trump po setkání konaném na okraj summitu největších ekonomik G20 v Ósace uvedl, že zatím nehodlá zavádět další cla na čínské zboží, jak dosud plánoval. Šlo by o zboží, jehož roční dovoz do USA přesahuje 300 miliard dolarů (6,8 bilionu Kč). Podle čínské státní agentury Nová Čína se prezidenti dohodli na „obnovení obchodních rozhovorů mezi oběma zeměmi na základě rovnosti a vzájemného respektu”.

Washington viní Čínu z řady nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky. „Návrat k jednání je dobrou zprávou pro podnikatelkou komunitu,” uvedl Jacob Parker z americko-čínské obchodní rady USCBC. „Nyní začíná tvrdá práce na hledání konsenzu v nejobtížnějších otázkách,” dodal.

Stávající cla brzdí světovou ekonomiku

V rámci obchodní války už Washington zavedl cla na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje zhruba 250 miliard dolarů. Čína odpověděla odvetnými cly na dovoz z USA v roční hodnotě 110 miliard dolarů. Pokud by Spojené státy zavedly i další cla, jak Trump zvažoval, byl by clem zatížen prakticky celý dovoz z Číny do USA.

„Ačkoliv je obnovení obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou vítáno, už zavedená cla světovou ekonomiku brzdí. Nevyřešené záležitosti s sebou do budoucna nesou vysokou míru nejistoty,” uvedla šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová po skončení summitu G20.

Oba prezidenti vyjadřovali optimistická očekávání už při příchodu na sobotní jednání. Před jeho začátkem čínský prezident řekl, že dává přednost dialogu před konfrontací. Trump dal pak najevo, že pokud uzavře s Pekingem „spravedlivou” dohodu, půjde o historický úspěch.

„Diskutovali jsme o řadě věcí, jsme zpátky na správné cestě a uvidíme, co se stane dál,” řekl Trump po setkání, které trvalo zhruba 80 minut.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků