Hlavní obsah

Teroristu ze Štrasburku oslavují džihádisté, před svátky vyhrožují Západu

Chérifa Chekatta podezřelého z teroristického útoku ve Štrasburku oslavují džihádisté z Islámského státu (IS). Tvrdí, že jeho čin je výsledkem jejich „kampaně“ na internetu, kde radili „osamělým vlkům“, jak udeřit.

Teroristu ze Štrasburku oslavují džihádisté, před svátky vyhrožují Západu

„Když nemůžete sestavit bombu nebo získat střelnou zbraň, pak se snažte nevěřícího bodnout nebo mu rozbít hlavu kamenem. Podřízněte ho, vyhoďte ho z okna, uškrťte ho, otravte jedem, ale nikdy se nevzdávejte,“ nabádá návod.

Pár dní před útokem se také na internetu objevil plakát zobrazující Santa Clause, který klečí na zemi před křížem, z nějž kape krev, zatímco maskovaný džihádista se chystá „západní symbol Vánoc“ podříznout, informoval list Daily Mail. „Neopouštějte své domovy, protože my žízníme po vaší krvi,“ praví nápis na plakátu.

V Evropě o Vánocích, v USA na Nový rok?

Po štrasburském útoku se na internetu objevily hrozby „biologickými útoky“ na vánoční trhy ve všech západních metropolích i v destinacích, kde „nevěřící“ tráví vánoční prázdniny. „Přichází doba velkých překvapení,“ hrozí IS na webu islamistické mediální skupiny Al-Takvá.

USA pak podle médií IS hrozí především útoky o silvestrovské noci a na Nový rok. Hlavním cílem podle džihádistů z webu aš-Šaf má být New York. IS ještě před střelbou ve Štrasburku na plakátě z koláží z loňského útoku na vánoční trhy v Berlíně označil Nový rok jako „den odplaty“. „Brzy, dá-li bůh, uvidí nevěřící to, čeho se tolik bojí,“ hlásá další nápis.

Zvýšená aktivita džihádistů na webech i na sociálních sítích je podle časopisu U.S. News & World Report v souladu s nárůstem počtu útoků v Sýrii a Iráku. „V uplynulých letech IS udeřil v Sýrii a v Iráku v průměru šedesátkrát za měsíc, letos to je ale pětasedmdesátkrát,“ informoval list.

Bezpečnostní složky ve východofrancouzském Štrasburku hlídají centrum města

Foto: Christian Hartmann, Reuters

USA podle něj zvýšenou aktivitu džihádistů zlehčují. Podle Jonathana Byroma, který velí operacím proti IS v Iráku, „se bezpečnostní situace nemění“. Odmítl potvrdit odhady, že v Iráku a Sýrii operuje 30 tisíc bojovníků IS. Řekl jen, že se „museli uchýlit do jeskyní a podzemních tunelů“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků