Hlavní obsah
Bojovníci Tálibánu Foto: Reuters

Tálibán o míru jednat nebude

Afghánské povstalecké hnutí Tálibán nebude jednat s vládou o míru, dokud nebudou naplněny podmínky, které uvedlo už dříve. Hnutí to oznámilo v sobotu.

Bojovníci Tálibánu Foto: Reuters
Tálibán o míru jednat nebude

„Chceme znovu zopakovat náš postoj, že dokud neskončí okupace cizími vojsky, dokud nebudou jména zástupců Tálibánu odstraněna z mezinárodních černých listin a dokud nebudou propuštěni naši věznění zástupci, rozhovory žádné výsledky nepřinesou,“ citovala agentura AFP z prohlášení.

Zástupci Tálibánu se několikrát účastnili prvotních jednání o podmínkách možných mírových rozhovorů. Všechny tyto snahy ale záhy ztroskotaly.

Související témata:

PÁTEK: Afgánští muži přicházejí na modlitbu v Kábulu.

Foto: Mohammad Ismail, Reuters

Bojovníci Tálibánu

Foto: Mohammad Shoiab , Reuters

Kdysi vládní hnutí svrhla na podzim 2001 americká invazní vojska, která do Afghánistánu vtrhla proto, že se na jeho území skrýval strůjce útoků v USA z 11. září Usáma bin Ládin a Tálibán ho odmítal vydat. Američané a spojenci ukončili bojové operace v zemi teprve na konci předloňského roku. Spojenci včetně českých vojáků ale v zemi zůstávají a pomáhají místním bezpečnostním složkám. Bojovníci Tálibánu jsou nadále aktivní a dokonce svůj vliv rozšířili, takže Američané a Britové museli loni v prosinci v provincii Hílmand znovu povolat vojáky do bojů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků