Hlavní obsah
Tajfun Phanfone nad ostrovem Leyte Foto: Paul Cinco, Reuters

Tajfun zabil na Filipínách šestnáct lidí

Tajfun Phanfone, který se v posledních dvou dnech přehnal přes Filipíny, za sebou zanechal nejméně 16 obětí. Podle agentury AFP to ve čtvrtek oznámily filipínské úřady. Agentura Reuters s odvoláním na činitele krizových složek píše o 13 potvrzených obětech.

Tajfun Phanfone nad ostrovem Leyte Foto: Paul Cinco, Reuters
Tajfun zabil na Filipínách šestnáct lidí

Bouře zasáhla souostroví v jihovýchodní Asii v úterý pozdě večer a ve středu postupovala přes jeho území směrem na západ. Provázely ji silné deště a nárazy větru o rychlosti až 195 kilometrů v hodině, které ničily domy i elektrické vedení.

Následky úderu tajfunu na Filipínách

Foto: Vermalyn Maloloy-on Navarrete, Reuters

Více než 58 000 lidí se podle Reuters muselo preventivně přesunout z domovů do evakuačních center, nejméně 20 000 cestujících ovlivnilo rušení letů či lodních spojů.

„Desetitisíce lidí musely v této zemi s výraznou katolickou většinou strávit Štědrý večer a první svátek vánoční v provizorním ubytování nebo uvázly daleko od domova,” napsala AFP.

Filipíny v noci na čtvrtek tajfun opustil, přesunul se nad Jihočínské moře. Bouře nyní podle meteorologů slábne a směřuje dále na západ. Nejvážněji zasažené oblasti ale byly ráno stále bez internetu či telefonního spojení.

Mezi oběťmi je dítě

Oběti na životech jsou hlášeny z ostrovů Visayas, které tvoří centrální část Filipín. Mezi mrtvými je podle úřadů 13letý chlapec i policista, kterého při hlídkování zabil elektrický proud ze spadlého vedení. Phanfone napáchal škody i na řadě míst vyhledávaných turisty včetně ostrovů Boracay a Coron.

Filipíny každoročně zasáhne asi 20 tajfunů či bouří, které připraví o život stovky lidí. Tajfun Phanfone - jehož název znamená v laoštině „zvíře” - se pohybuje po stejné trase jako v roce 2013 supertajfun Haiyan, je ale podstatně slabší. Bouře Haiyan, nejničivější v historii Filipín, si před šesti lety vyžádala přes 7300 mrtvých či pohřešovaných.

Přes filipínský Biliran se přehnal tajfun.

Foto: Vermalyn Maloloy-on Navarrete, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků