Hlavní obsah
 

Tajfun zabil na Filipínách 325 lidí, voda smetla nouzové útulky, odnášela lidi

Tajfun Bopha, který v úterý zasáhl jih Filipín, si již vyžádal 325 obětí a dalších 379 lidí je nezvěstných. Lidé zahynuli v osmi provinciích, nejvíce postižen byl východ ostrova Mindanao. Vyplývá to z nejnovější bilance, kterou v pátek zveřejnil filipínský úřad civilní obrany.

 
Tajfun zabil na Filipínách 325 lidí, voda smetla nouzové útulky, odnášela lidi

"Máme 325 mrtvých a očekáváme, že to naroste, protože mnohem více je nezvěstných," řekl velitel civilní ochrany Benito Ramos. "Komunikace nefunguje, nejde proud, silnice a mosty byly zničeny," dodal k situaci.

Podle úřadu byla většina dalších obětí vyproštěna z bahna a trosek v nejhůře postižených provinciích Compostela Valley a Východní Davao. V Compostela Valley přišlo o život 184 lidí, včetně 78 vesničanů a vojáků usmrcených při přívalových povodních, které zaplavily dva nouzové útulky pro evakuované a vojenský tábor ve městě New Bataan.

Těhotnou Filipínku evakuují z města New Bataan.

Foto: Erik De Castro, Reuters

"Podle přeživších bylo v horách malé jezero, kde si voda hledala cestu, netekla jen podél řek, ale všude jako vodopád, přinesla břečku, která pokryla celé město," řekl ministr vnitra Mar Roxas.

Zničená banánová plantáž

Foto: Erik De Castro, Reuters

Carlos Agang uvedl, že je voda odnesla, když povodeň zasáhla jeho dům. "Celou dobu jsem křičel o pomoc, ale nikdo nepřicházel. Nevím, co se stalo s mou rodinou. Asi jsou všichni mrtví," vypověděl.

Vražedný tajfun

Tajfun udeřil na Filipíny v úterý ráno. Plnou silou zasáhl chudou zemědělskou provincii Východní Davao, kam přinesl vichr o rychlosti až 210 kilometrů za hodinu. Vichřice lámala stromy, strhávala elektrická vedení i střechy domů. [celá zpráva]

Záchranáři pátrají o obětech pod vyvrácenými palmami

Foto: Erik De Castro, Reuters

Filipíny ročně zasáhnou zhruba dvě desítky tajfunů. Bopha je letos zatím šestnáctým. V srpnu zahynulo téměř 100 lidí a více než milión obyvatel musel opustit domovy kvůli silným záplavám způsobeným sérií bouří.

Filipínku zachraňují ve města New Bataan

Foto: Erik De Castro, Reuters

Loni Filipíny zaznamenaly 19 tajfunů, z nichž deset bylo ničivých. Celkem si vyžádaly více než 1500 obětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků