Hlavní obsah

Jih Filipín v úterý zasáhl tajfun Bopha. Podle úřadů si zatím vyžádal sedm oběti, uvedla CNN. Bouře s větry o rychlosti 175-210 km/h přerušila dodávky elektrické energie, vyvolala lokální záplavy a zastavila dopravu. Počet obětí může ještě vzrůst.

Filipíny zasáhl tajfun, má několik obětí

Strom spadl na dům starší ženy, která neštěstí nepřežila. Zřícený strom se stal osudným i pro muže, který jel na motorce v provincii Východní Misamis. V provincii Compostela Valley se v důsledku lijáku a prudkého větru sesulo bahno a kameny na jeden z domů ve vesnici Maparat, v němž našly smrt tři děti. Ve stejné provincii zahynul také jeden voják. Jedno úmrtí registruje i ostrov Siquijor.

Šéf vládního úřadu pro řešení následků katastrof Benito Ramos uvedl, že počet obětí pravděpodobně vzroste, až se armáda a policie dostanou do odlehlých vesnic, které byly odříznuty od světa kvůli povodním, poraženým stromům a zničeným komunikacím.  Úřady rovněž prověřují zprávy o tom, že přívalová voda smetla v provincii Compostela Valley nákladní auto, jímž cestovalo 20 osob.

Z domovů odešli obyvatelé pobřežních regionů, kde se očekávaly nejhorší dopady tajfunu, jenž postupně slábne. Vlny dosahovaly výšky až 15 metrů. Odcestovalo však jen 50 00 Filipínců, přitom v cestě tajfunu jich žijí milióny, mnohdy v chudých vesnicích v jednoduchých příbytcích, které nemohou větrům vzdorovat.

Nejméně osm oblastí v provinciích na jihu Filipín na ostrově Mindanao je bez proudu a část provincie Agusan del Sur trápí záplavy. Prudký vítr odnesl lehké příbytky a lámal stromy. Sesuv půdy zablokoval hlavní silnici na ostrově Mindanao.

Filipínci u stromu, který ve městě Tagum vyvrátil tajfun Bopha

Foto: Reuters

Úřady Filipínce varovaly

V pondělí filipínský prezident Benigno Aquino vyzval obyvatele ohrožených oblastí, aby se uchýlili do bezpečí a varování před bouří brali vážně. [celá zpráva]

Bouře udeřila v jižní provincii Davao Oriental v úterý časně ráno a prozatím neoslabila. Meteorologové hlásí, že ji doprovází větry o rychlosti 179 kilometrů v hodině, v nárazech pak až 210 kilometrů v hodině. Tajfun Bopha doprovází 600 kilometrů široký pás s deštěm.

Filipínci čekají na odvoz do evakuačního střediska ve městě Cagayan de Oro.

Foto: Reuters

Kvůli nepřízni počasí bylo zrušeno přes 80 domácích letů. Armáda již v předstihu rozmístila záchranná a pátrací plavidla. Úřady nařídily menším lodím a trajektům, aby se kvůli lijákům a až čtyřmetrovým vlnám nevydávaly na plavby podél ohroženého východního pobřeží.

Filipíny ročně zasáhnou zhruba dvě desítky tajfunů, z nichž některé mají smrtící následky. Bopha je letos zatím šestnáctým.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků