Hlavní obsah
Starosta Soulu Pak Won-sun Foto: Cheon Jin-hwan, ČTK/AP

Starostu Soulu našli mrtvého

Starosta Soulu a předpokládaný kandidát v prezidentských volbách Pak Won-sun, po němž ve čtvrtek intenzivně pátrala policie, byl nalezen mrtvý. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap. Čtyřiašedesátiletý starosta podle jihokorejských sdělovacích prostředků čelil obvinění ze sexuálního obtěžování. Policie po něm začala pátrat na žádost rodiny. Jeho smrt je zatím pokládána za sebevraždu, přesná příčina se vyšetřuje.

Starosta Soulu Pak Won-sun Foto: Cheon Jin-hwan, ČTK/AP
Starostu Soulu našli mrtvého

Jonhap uvedla, že tělo bylo nalezeno v kopcích na severu Soulu v pátek brzo ráno místního času, nedaleko místa, kde byl naposledy zaznamenán signál starostova telefonu a které je poblíž jeho bydliště.

Jeho dcera předtím sdělila, že jí otec předal vzkaz, který měl podobu poslední vůle, a že je jeho telefon vypnutý. Policie do pátrání po Pak Won-sunovi nasadila 700 lidí, tři bezpilotní letadla a policejní psy. Pátrání začalo v soulské čtvrti Songbuk.

Starostova dcera se obrátila na policii ve čtvrtek odpoledne s tím, že když otec před asi pěti hodinami odešel z domu, předal jí vzkaz, který měl podobu poslední vůle. Policie jeho bližší obsah nezveřejnila. Pak z domu odešel dopoledne ve svetru a s batohem. Podle místních úřadů ve čtvrtek nepřišel do práce a zrušil veškerý pracovní program.

Obvinění ze sexuálního obtěžování

Jihokorejská televize SBS oznámila, že ve středu na něj bývalá sekretářka vznesla na policii trestní oznámení ze sexuálního obtěžování, jež podle ní začalo v roce 2017. Ve své stížnosti uvedla, že byla z Pakovy strany vystavena „nechtěnému fyzickému kontaktu a nepatřičným telefonátům”. Jako důkaz předala komunikaci se starostou na síti Telegram. Televize bez udání svého zdroje také uvedla, že podobně se Pak choval k dalším pracovnicím soulské radnice. Policie se chystala začít obvinění vyšetřovat.

Pátrací tým odnáší tělo mrtvého starosty

Foto: Kim Hong-ji, Reuters

Pak byl právník a zabýval se případy souvisejícími s lidskými právy. Do úřadu starosty byl poprvé zvolen roku 2011 a loni v červnu byl jako vůbec první do funkce vybrán potřetí po sobě. Patřil k Jednotné demokratické straně prezidenta Mun Če-ina a byl považován za možného stranického kandidáta v prezidentských volbách, jež se mají konat v roce 2022. Jihokorejci ocenili jeho postup v době epidemie a podle květnového průzkumu jeho práci schvalovalo více než 60 procent lidí.

Jestliže se potvrdí hypotéza o sebevraždě, bude Pak Won-sun dalším z vysoce postavených jihokorejských činitelů, kteří své problémy řešili dobrovolným odchodem ze světa. V roce 2009 spáchal sebevraždu bývalý prezident Ro Mu-hjon. Při vycházce do hor nedaleko svého domu na jihovýchodě země skočil do rokle. K činu ho patrně vedl korupční skandál, do nějž byla zapletena jeho rodina.

Předloni zase spáchal sebevraždu prominentní poslanec Ro He-čchan, zapletený do korupčního skandálu. Čelil podezření, že dostal 50 milionů wonů (dnes 986 tisíc korun) od bloggera, který byl souzen kvůli obvinění, že se na hlavním jihokorejském internetovém vyhledávači dopouštěl manipulace s veřejným míněním.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků