Hlavní obsah

Špatné ovzduší jako masový zabiják. Může za nejvíc předčasných úmrtí na planetě

– Nové Dillí

Téměř 8,3 milionu lidí ve světě zemřelo v roce 2017 předčasně vinou znečištění životního prostředí. Bylo to více než v důsledku kouření (6,6 milionu) a o poznání více než na HIV, malárii či tuberkulózu (2,4 milionu). Vyplývá to ze zprávy Globální aliance pro zdraví a znečištění (GAHP), o které informoval britský deník The Guardian.

Foto: Adnan Abidi, Reuters

Znečištěné ovzduší před Indickou bránou v Novém Dillí.

Článek

Špatný stav životního prostředí mohl podle GAHP celosvětově za 15 procent všech úmrtí. Nejvíce se to týkalo právě Indie (2,3 milionu obětí), Číny (1,8 milionu) a dále Nigérie, Indonésie a Pákistánu.

V přepočtu na 100 000 obyvatel kvůli znečištěnému životnímu prostředí zemřelo nejvíce lidí v Čadu, Středoafrické republice a Severní Koreji. Naproti tomu pět zemí Arabského poloostrova v čele s Katarem se zařadilo k prvním deseti státům, které v průzkumu vyšly nejlépe. „Studie nám připomíná, že znečištění je světovou krizí,“ uvedl výkonný ředitel GAHP Rachael Kupka.

Znečištění vzduchu v Dillí překračuje rozsah měřících přístrojů

Svět

Analýza organizace GAHP, kterou v roce 2012 založily Světová banka, Evropská komise a Program OSN pro životní prostředí, bere v úvahu zamoření vzduchu, vody a místa výkonu práce.

Indie se především potýká s průmyslovým znečištěním a výfukovými plyny, z nichž se do půdy usazuje olovo. Znečištění ovzduší může za 40 procent všech předčasných úmrtí v této asijské zemi. Co se týče nezdravého vzduchu, nejhůře jsou na tom Čína, Indie a Pákistán.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám