Hlavní obsah
Znečištěné ovzduší před Indickou bránou v Novém Dillí. Foto: Adnan Abidi, Reuters

Špatné ovzduší jako masový zabiják. Může za nejvíc předčasných úmrtí na planetě

Téměř 8,3 milionu lidí ve světě zemřelo v roce 2017 předčasně vinou znečištění životního prostředí. Bylo to více než v důsledku kouření (6,6 milionu) a o poznání více než na HIV, malárii či tuberkulózu (2,4 milionu). Vyplývá to ze zprávy Globální aliance pro zdraví a znečištění (GAHP), o které informoval britský deník The Guardian.

Znečištěné ovzduší před Indickou bránou v Novém Dillí. Foto: Adnan Abidi, Reuters
Špatné ovzduší jako masový zabiják. Může za nejvíc předčasných úmrtí na planetě

Špatný stav životního prostředí mohl podle GAHP celosvětově za 15 procent všech úmrtí. Nejvíce se to týkalo právě Indie (2,3 milionu obětí), Číny (1,8 milionu) a dále Nigérie, Indonésie a Pákistánu.

V přepočtu na 100 000 obyvatel kvůli znečištěnému životnímu prostředí zemřelo nejvíce lidí v Čadu, Středoafrické republice a Severní Koreji. Naproti tomu pět zemí Arabského poloostrova v čele s Katarem se zařadilo k prvním deseti státům, které v průzkumu vyšly nejlépe. „Studie nám připomíná, že znečištění je světovou krizí,“ uvedl výkonný ředitel GAHP Rachael Kupka.

Analýza organizace GAHP, kterou v roce 2012 založily Světová banka, Evropská komise a Program OSN pro životní prostředí, bere v úvahu zamoření vzduchu, vody a místa výkonu práce.

Indie se především potýká s průmyslovým znečištěním a výfukovými plyny, z nichž se do půdy usazuje olovo. Znečištění ovzduší může za 40 procent všech předčasných úmrtí v této asijské zemi. Co se týče nezdravého vzduchu, nejhůře jsou na tom Čína, Indie a Pákistán.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků