Hlavní obsah

Sonda Phoenix objevila ve vzorcích půdy z Marsu důkazy dávné přítomnosti vody. Zaznamenala také padající sníh ve výšce asi tří kilometrů. Zmizel ale dřív, než dopadl na povrch planety.

Sonda na Marsu zaznamenala padající sníh

Testy objevily v půdě dva minerály, které mohou vzniknout jen ve vodě v tekutém stavu. Jedním z nich je uhličitan vápenatý. Sonda objevila také sloučeniny křemičitanů.

Laser, který má sonda na palubě, také detekoval částečky sněhu, která se pohybovaly tři kilometry nad povrchem severní části planety.

"Nic podobného se na Marsu zatím neobjevilo. Budeme zkoumat, jestli se může stát, že sníh dopadne na povrch," uvedl Jim Whiteway z kanadské yorkské univerzity.

Phoenix na Marsu hledá mikroorganismy, které mohly v minulosti vzniknout ve vodě. Má také potvrdit teorii, že na Marsu byla či dokonce je voda. Jakmile roztála, ve vodě se začaly tvořit mikroorganismy.

Stroj na Marsu pobývá už tři měsíce, NASA její činnost prodloužila. Měla by být funkční do konce roku, pokud vydrží solární panely.

 

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků