Hlavní obsah
Pacienti infikovaní novým typem koronaviru v nemocnici ve Wu-chanu, epicentrum nákazy Foto: Uncredited, ČTK/AP

Šíření koronaviru mimo Čínu zrychlí, varuje šéf WHO

Země, kde se objevily případy nákazy novým koronavirem 2019-nCoV, by se měly připravit na akcelerující se šíření viru, varoval v neděli večer šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tadres Adhanom Ghebreyesus. Podle něj detekované případy mimo pevninskou Čínu mohou představovat jen špičku ledovce.

Pacienti infikovaní novým typem koronaviru v nemocnici ve Wu-chanu, epicentrum nákazy Foto: Uncredited, ČTK/AP
Šíření koronaviru mimo Čínu zrychlí, varuje šéf WHO

„Jsou tady znepokojivé případy postupu 2019-nCoV šířícho se od lidí, kteří necestovali do Číny. Detekce malého množství případů v dalších zemích může indikovat mnohem širší přenos v dalších zemích; v krátkosti možná vidíme jen vrchol ledovce,“ uvedl na Twitteru Ghebreyesus v době, kdy počet obětí 2019-nCoV překročil počet obětí SARS.

„Jak jsme řekl médiím včera, šíření 2019-nCoV mimo Čínu vypadá pomalé, ale mohlo by se zrychlit,“ řekl a vyzval k tomu, aby se období pomalého šíření využilo k zavedení strategie, jak zvládnout případné šíření viru.

Počet nakažených v Číně už stoupl na 40 171. Nové případy nákazy byly zaznamenány také ve Vietnamu, Malajsii, Jižní Koreji, Velké Británii a ve Španělsku. Varující je především situace v Japonsku, kde se počet nakažených na lodi Diamond Princess skoro zdvojnásobil na 135 potvrzených případů, uvedl list the Wall Street Journal. Na lodi kotvící v Jokohamě je 3700 turistů. Otestováno jich zatím bylo 900.

Francie zavřela dvě školy v známém lyžařském středisku Contamines-Montjoie, když se virem nakazilo pět Britů včetně dítěte od jiného Brita. Nákazu tam zavlekl Brit, který byl na obchodní konferenci v Singapuru. Jedenáct lidí, kteří bydleli ve stejné horské chatě, včetně pěti již nakažených, je nyní na pozorování v nemocnici. Lékaři rovněž hospitalizovali ženu, která cestovala stejným letadlem jako Brit.

Případ naznačuje,, že i v případě 2019-CoV by podobně jako u SARS mohli existovat tzv. superpřenašeči, kteří nakazí velké množství dalších lidí.

Další nakažený Brit byl zjištěn na Mallorce, zřejmě se nakazil od nemocného ve Francii.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků