Hlavní obsah
Strážní věž na jihokorejské straně řeky Imdžin, na protějším břehu je KLDR Foto: Alex Švamberk, Novinky

Severokorejský disident si v Útěku z Tábora 14 vymýšlel

Severokorejec Sin Tong-hjuk, jemuž se podařilo uprchnout z pracovního tábora a literárně popsat svůj osud, přiznal, že některé pasáže knihy nejsou pravdivé. Ukončí kvůli tomu své aktivity za prosazování lidských práv, oznámil list The Washington Post.

Strážní věž na jihokorejské straně řeky Imdžin, na protějším břehu je KLDR Foto: Alex Švamberk, Novinky
Severokorejský disident si v Útěku z Tábora 14 vymýšlel

Sin Tong-hjuk, kterému je nyní 32 let, na svém facebookovém účtu přiznal, že ne vše v jeho knize je pravda. Odůvodnil to tím, že chtěl část své minulosti utajit sám před sebou. „Jsem velmi vděčný všem, kteří mi po celý čas věřili a důvěřovali, ale zároveň se omlouvám,” oznámil Sin, který nyní žije v Soulu.

Novinář Blain Harden, na základě jehož rozhovorů se Sinem vznikl bestseller Útěk z Tábora 14, ve čtvrtek oznámil, že zjistil, že Sin svým přátelům vyprávěl o svém životě jinak, než jak o něm vypověděl v knize: „Požádal jsem ho o vysvětlení, proč mne uvedl v omyl.”

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Sin vysvětlil, že některé zážitky z tábora „byly příliš bolestné” na to, aby se k nim vracel. „Rozhodl jsem se proto učinit kompromis, změnil jsem některé detaily, o nichž jsem se domníval, že nejsou důležité. Nechtěl jsem říci přesně, jak to bylo, abych znovu neprobudil tu prožitou bolest,” sdělil Hardenovi. Uprchlík změnil dobu některých zážitků i místo dění.

Mučen byl až v dospělosti

The Washington Post napsal, že zatímco v knize stojí, že byl mučen a pálen za pokus o útěk ve věku 13 let, ve skutečnosti to bylo o sedm let později. V knize se dále uvádí, že udal matku a bratra za přípravu útěku, aby pro sebe získal jídlo, a že pak musel přihlížet jejich popravě. Podle listu u ní ale nebyl.

Děj knihy se odehrává v táboře číslo 14, ale Severokorejec teď tvrdí, že když mu bylo šest let, převezli ho s matkou a bratrem do tábora číslo 18, který byl na druhém břehu řeky proti táboru 14. O útěk se prý pokusil několikrát, v letech 1999 a 2000. Podruhé ho chytili po čtyřech měsících v Číně a vrátili do KLDR. Z tábora 18 byl zase převezen do tábora 14.

Kniha se přepíše

Harden řekl, že knihu, jež vyšla ve 27 jazycích, opraví podle nových faktů. Základní příběh je prý stále platný: „Jsem si jist, že ho mučili, protože má jizvy. A jsem si jist, že uprchl, má jizvy na nohou. Prohlédli ho odborníci a konstatovali, že to odpovídá popáleninám elektrickým proudem, jak on vypověděl.”

Sin Tong-hjuk se podle svých slov v lágru pro politické vězně narodil a strávil v něm 24 let, než se mu v roce 2005 podařilo uprchnout.

S aktivismem končí

Po útěku se Severokorejec začal věnovat šíření informací o poměrech v KLDR a loni v říjnu zavítal také do Prahy, kde se zúčastnil konference pořádané Knihovnou Václava Havla. Jeho kniha vyšla i v češtině. Sin přiznal, že se bude muset vzdát aktivit, jimiž upozorňuje na zločiny páchané v KLDR. „Svět má ale přesto právo být informován o nesmírných hrůzách, které se tam dějí,” dodal.

Uvědomuje si prý, že Pchjongjang bude chtít korekcí využít ve svůj prospěch.

U výpovědí severokorejských uprchlíků se  opakovaně objevovaly pochybnosti, zda jsou přibarvené, aby vyhovovaly odpůrcům KLDR a daly se propagandisticky využít proti Severní Koreji.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků