Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Severní Korea vysílala do éteru záhadné šifry, zřejmě šlo o instrukce špiónům

Severokorejský rozhlas v poslední době odvysílal řetězce nerozluštitelných čísel, které by podle expertů mohly znamenat návrat k vysílání šifrovaných zpráv špiónům operujícím v Jižní Koreji z dob studené války. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na úterní zprávu jihokorejského ministerstva pro sjednocení.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Severní Korea vysílala do éteru záhadné šifry, zřejmě šlo o instrukce špiónům

Severokorejská rozhlasová hlasatelka 24. června dvě minuty předčítala řadu záhadných čísel. V pátek pak navázala čtrnáctiminutovým výčtem. Vysílání zahrnovalo sdělení typu „číslo 35 na straně 459" či "číslo 55 na straně 913".

Během studené války Pchjongjang vysílal takové kódované vzkazy na krátkých vlnách agentům nasazeným v Jižní Koreji. KLDR vysílání ukončila po prvním mezikorejském summitu v červnu 2000.

Předpokládá se, že se svými špióny nyní komunikuje prostřednictvím internetu, napsala agentura AP. Někteří experti proto vnímají obnovu šifrovaného vysílání zpráv za součást severokorejské psychologické války proti Soulu.

Související témata:

Věž čučche se sochou dělníka, rolníka a představitele inteligence

Foto: Profimedia.cz

V Soulu se mísí historie se aktuálními trendy

Foto: Alex Švamberk, Novinky

Washingtonský památník obětem války v Koreji

Foto: Tomáš Reiner, Novinky

Zmíněný šifrovací systém vyžaduje, aby měli odesílatel a příjemce přístup ke stejné knize a dalšímu referenčnímu materiálu. Rozkazy jsou pak předávány tak, že se uvede stránka knihy a pozice slova na ní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků