Hlavní obsah
Prach a dým nad zlikvidovanou chladící věží v Jongbjonu Foto: Nová Čína, Reuters

Severní Korea souhlasí s kontrolami likvidace svých jaderných zařízení

Účastníci šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu se v sobotu v Pekingu dohodli, jak dál likvidovat jaderná zařízení Pchjongjangu a jak jejich rozebírání kontrolovat.

Prach a dým nad zlikvidovanou chladící věží v Jongbjonu Foto: Nová Čína, Reuters
Severní Korea souhlasí s kontrolami likvidace svých jaderných zařízení

Z dohody mezi KLDR, USA, Čínou, Japonskem, Jižní Koreou a Ruskem plyne, že Severní Korea má do konce října vyřadit reaktor v Jongbjonu. Rozebírání mají kontrolovat speciální ověřovací týmy expertů, kteří zavítají na severokorejská jaderná zařízení, přezkoumají dokumenty a vyslechnou severokorejské experty. Dohoda jaderným inspektorům umožňuje využít při ověřování odborných znalostí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Ve stejném termínu dostane Pchjongjang energetickou a ekonomickou pomoc, která byla Severní Koreji slíbena za to, že zastaví jaderné aktivity a za to, že předá USA seznam nukleárních zařízení.

Jaderné odzbrojení dojednáno nebylo

Ačkoliv dohoda není ještě kompletní, signalizuje počátek závěrečné fáze mnohaletých jednání s cílem přimět KLDR, aby upustila od svého jaderného programu.

Dokument ale nestanoví harmonogram úplného odzbrojení Severní Koreje. KLDR tvrdí, že má vlastní jaderné hlavice. Jejich počet se odhaduje na šest. Pchjongjang také provedl podzemní jaderný výbuch, není ale jisté, zda úspěšný.

Přesto po likvidaci chladící věže elektrárny v Jongbjonu už USA slíbily, že vyškrtnou KLDR ze seznamu osy zla.

Další jednání

K dohodě se podařilo dospět den poté, co jihokorejský prezident oznámil obnovení přímých dvoustranných rozhovorů s KLDR a potravinou pomoc pro Severní Koreu

Zbývá ještě dopracovat detaily procesu ověřování, odborníci a diplomaté ze šestice zemí však doufají, že se to podaří zvládnout do počátku září, uvedl hlavní americký vyjednávač Christopher Hill. „Byli bychom rádi, kdyby byl dokument hotový do 45 dnů a aby do dalších 45 dnů začala verifikace. Nejsme vědomi žádných překážek, které by tomu mohly bránit," řekl Hill novinářům po ukončení schůzky.

Šestistranné rozhovory za účasti zmocněnců Severní a Jižní Koreje, USA, Japonska, Ruska a Číny byly obnoveny po devíti měsících poté, co KLDR v červnu předala Číně deklaraci o svém jaderném programu, jak to požadovaly světové mocnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků