Hlavní obsah
Zástupce ředitele Samsungu I Če-jong (uprostřed) přichází k výslechu. Foto: Reuters

Šéfovi Samsungu hrozí zatčení kvůli korupčnímu skandálu

Jihokorejský úřad speciálního žalobce požádal v pondělí o vydání zatykače na šéfa největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jonga. Žaloba ho viní, že zaplatil úplatky ve výši 926 miliónů korun důvěrnici dočasně sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, aby získal výhody. Samsung Group obvinění odmítá.

Zástupce ředitele Samsungu I Če-jong (uprostřed) přichází k výslechu. Foto: Reuters
Šéfovi Samsungu hrozí zatčení kvůli korupčnímu skandálu

Krátce po zveřejnění této zprávy vydal konglomerát Samsung Group prohlášení, že obvinění nepřijímá.

Podle žalobců I Če-jong poslal peníze nadacím spravovaným důvěrnicí prezidentky Čche son-sil, aby si zajistil podporu jihokorejské vlády pro kontroverzní fúzi společnosti Samsung C&T s firmou Cheil Industries, se kterou nesouhlasili menšinoví vlastníci. Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu NPS, který měl podíl v obou firmách.

Předseda penzijního fondu NPS Mun Hjong-pchjo byl v pondělí obžalován ze zneužití moci a křivého svědectví. Zatčen byl v prosinci, když přiznal, že nařídil třetímu největšímu penzijnímu fondu na světě, aby v roce 2015 podpořil zmíněnou fúzi v hodnotě osmi miliard dolarů. Mun Hjong-pchjo byl tehdy ministrem zdravotnictví, které má NPS pod kontrolou.

Ze spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries nejvíc těžil I Če-jong a jeho rodina. V žádosti o vydání zatykače žaloba I Če-jonga viní také ze zpronevěry a křivé přísahy. Soudní slyšení, které rozhodne o schválení či zamítnutí žádosti o zatykač, se bude konat ve středu v 10:30 místního času v Soulu (02:30 SEČ).

Minulý týden vyšetřovatelé I Če-jonga vyslýchali nepřetržitě 22 hodin.

I Če-jong, který je místopředsedou dceřiné společnosti Samsung Electronics, vede celý konglomerát Samsung Group od května 2014, kdy jeho otce I Kun-hia ochromil infarkt. I Če-jong je jeho jediný syn.

Pád prezidentky

Prezidentku Pak Kun-hje v prosinci dočasně odvolal parlament kvůli korupčnímu skandálu spojenému s Čche Son-sil. [celá zpráva]

O jejím dalším setrvání ve funkci definitivně rozhodne ústavní soud, který už začal záležitost projednávat. Panuje podezření, že Čche Son-sil mohla zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci.

Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila. Nadacím Mir a K-Sport poslaly velké jihokorejské firmy 80 miliard wonů (1,7 miliardy korun). Kromě Samsungu jim přispěly i firmy SK Group, Lotte, Hyundai Motor Company a Hanwha Group. [celá zpráva]

Čche Son-sil je dcerou náboženského představitele Čche Te-mina, který se stal mentorem Pak Kun-hje, když jí zabili matku a poté i otce. Stál v čele sekty Víra věčného života.

Čche Son-sil byla obviněna už loni. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků