Hlavní obsah
 

Rozzuřený dav právníků v Pákistánu vtrhl do nemocnice a bil doktory, umírali pacienti

Při středečním útoku davu rozzuřených právníků na nemocnici v Láhauru na východě Pákistánu zemřeli tři pacienti. Advokáti v oblecích a kravatách napadli státní kardiologickou kliniku včetně jednotky intenzivní péče, bili lékaře a další personál a ničili vybavení. Úřady uvedly, že obvinili 250 útočníků ze zrady. Souzeni mají být před protiteroristickými soudy a vláda pro ně žádá nejvyšší možné tresty, informovala agentura AP.

 
Rozzuřený dav právníků v Pákistánu vtrhl do nemocnice a bil doktory, umírali pacienti

Dav o téměř 500 lidech na nemocnici zaútočil kvůli sporu, který vypukl začátkem listopadu. Lékaři se tehdy v nemocnici pohádali s několika právníky a potyčka skončila pěstním soubojem, v němž měli doktoři přesilu. Do sporu pak obě strany zahrnuly své profesní organizace, na něž pak apelovaly místní úřady ve snaze spor uklidnit.

V úterý se podařilo dosáhnout dohody, která měla konflikt ukončit. O několik hodin později se však na internetu objevilo video, v němž se mladý lékař chlubí, jak se mu podařilo ponížit právníky při listopadové potyčce v nemocnici.

Měli hole v ruce

Rozzuření právníci druhý den na nemocnici zaútočili s tyčemi v ruce. Pronásledovali doktory a sestry, bili je a rozbíjeli okna, prosklené dveře i zdravotnické vybavení. Doktoři před davem utíkali, nemohli se proto věnovat pacientům, což vedlo k úmrtí tří z nich.

Hořící policejní auto, které zapálil dav právníků

Foto: K.M. Chaudary, ČTK/AP

Situaci se snažila policie uklidnit několik hodin i s použitím slzného plynu. Při potyčkách shořelo nejméně jedno policejní auto, zničeno bylo několik motocyklů na přilehlém parkovišti.

"Zatkli jsme několik právníků. Ušetřen nebude nikdo spojený s útoky na nemocnici," prohlásil šéf místní policie. Bezpečnostní složky provedly v Láhauru několik zátahů ve snaze pozatýkat všechny účastníky středečních násilností.

Policisté zadrželi jednoho z protestujících právníků

Foto: K.M. Chaudary, ČTK/AP

Incident vyvolal pobouření v celém Pákistánu. "Pákistánci jsou svědky násilných činů právníků už několik let," řekl hlasatel místní televize Geo TV. "Napadali občany, útočili na policisty, dovolovali si na soudce a pustošili soudy. Včera (ve středu) však překročili veškeré limity," dodal.

Podle zpravodaje BBC působí v Pákistánu silné zájmové skupiny v politických a ekonomických kruzích i v justici, jež jsou chráněny mocnou vládnoucí třídou. Středeční incident je podle něj znamením, že míra intolerance v zemi dosáhla nového vrcholu a že na některých místech začíná převládat vláda davu nad vládou práva.

Dav rozzuřených právníků prchá před slzným plynem

Foto: K.M. Chaudary, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků